Anasayfa » Genel » Bahri Tanrıkulu

Bahri Tanrıkulu

Bahri Tanrıkulu Biyografisi

Olimpiyat ikincisi ve 3 kere Dünya şampiyonu olan Türk millî Taekwondocudur.
Bahri Tanrıkulu, 16 Mart 1980 tarihinde Ankara ’da doğmuştur. Aslen Diyarbakır‘lıdır. Türk millî tekvandocu Azize Tanrıkulu’nun abisidir. Tunç ve Çağrı isminde de Taekwondocu iki erkek kardeşi vardır. Babasının ismi Abdülgaffar Tanrıkulu, annesinin ismi Birgül ’dür. Taekwondo sporuna 5 yaşında başladı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara ’da bitirdikten sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bvefatından mezun oldu. istanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak faaliyet gösterdi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde spor yaşamına devam etti.

Bahri Tanrıkulu çocukluğunda; çelimsiz ve cılız bir çoçuk iken devamlı olarak hasta olduğundan annesi götürdüğü hekimin tavsaekwondo sporuna başlamış.

2004 Yaz Olimpiyatları’nda tekvando 80 kiloda finale kadar yükseldi. Ancak finaldeki ABD’li rakibi Steven Lopez’e yenilip Olimpiyat ikincisi oldu.

Bahri Tanrıkulu 1997 İtalya Turnuvası’nda Büyük Erkeklerde ikinci, 1998 senesinde Hollanda‘da tertip edilen Avrupa Şampiyonasında üçüncü, İspanya‘da yapılan İspanya Turnuvasında ikinci genç büyüklerde üçüncü, 1999 Kanada‘da yapılan Dünya Şampiyonası’nda 2. büyükler 2000 senesinde Yunanistan‘da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda bcerahatçi, Kore‘de yapılan Kore Turnuvası’nda bcerahatçi, 2001 Dünya Şampiyonu, 2002 Avrupa Şampiyonu ve Dünya Kupası ikincisi oldu.

2007’de Çin‘in başkenti Pekin‘de tertip edilen Dünya Taekwondo Şampiyonası’nda erkekler 84 kiloda dünya şampiyonu oldu.

2009 senesinde Kopenhag‘da tertip edilen Dünya Şampiyonasında 3. Dünya Şampiyonluğunu kazanmış yeniden aynı yıl Dünya Kupası şampiyonluğunu kazanmıştır.

2012 Londra, Olimpiyatlarında Ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

Bahri Tanrukulu ,gizeme dışı bir sporcumuz en büyük zevki motosiklete binip sürat yapmak, sinemaya gitmek ve seyahat etmektir. Şu anda Spor Bakanlığında Müşavir, Dünya Olimpiyat Azası Türkiye Ulusal Olimpiyat Komisyonu Sporcu Kurulu Başkanlığında misyonunu sürdürüyor, ayrıca İstanbul Büyük Şehir Belediye Taekwondo ekibinin alıştırmanlığını yapar.

2005 senesinde İspanya‘da yapılan Dünya Taekwondo Şampiyonası’nda Tina Morgan ile tanıştı. daha sonra İzmir‘deki 2005 Üniversite Yaz Oyunları’nda dostlukları ilerlemiş. Akabinde Bahri Tanrıkulu Avustralya‘ya giderek Tina Morgan ’ın ailesi ile tanıştı.

Bahri Tanrıkulu, 2009 senesinin Ocak ayında Tekvando dünya daha önceki şampiyonu Avustralya ’lı Tina Morgan ile evlendi. Tina Morgan 2006 senesinde Avustralya ismine Taekwondo’da dünya şampiyonu olmuştur. 2010 senesinde Kaan isminde bir oğlu olmuştur.

Spordan kazandıklarıyla iş yaşamına atılmak isteyen ve bir tekstil şirketi kuran ulusal sporcu, spordaki başarısını ticaret yaşamında gösterememiştir.

Bahri Tanrıkulu, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komisyonu Fair Play Kurulu Abonesidir.

Bahri Tanrıkulu ’nun Aldığı Madalyalar :
1999 – Edmonton Dünya Şampiyonası, Gümüş
2001 – Jeju Dünya Şampiyonası, Altın
2003 – Garmisch-Partenkirchen Dünya Şampiyonası, Bronz
2004 – Atina Olimpiyat Oyunları, Gümüş
2005 – Riga Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2006 – Bonn Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2007 – Pekin Dünya Şampiyonası, Altın
2008 – Roma Avrupa Şampiyonası, Gümüş
2009 – Kopenhag Dünya Şampiyonası, Altın
2012 – Avrupa Olimpiyat Seçmeleri bcerahatçisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın