Anasayfa » Genel » Elma Kurusu Nasıl Yapılır?

Elma Kurusu Nasıl Yapılır?

Elma kurusu ile bir hayli lezzetli tarif hazırlanabilmektedir. Hali hazırda natürel biçimiyle harcanmasında da rakamsız fayda sağlayan elmanın kurutularak da harcanması muhtemeldir. Konutlarınızda çok kolay birkaç adım izleyerek elma kurusu hazırlayabilir ve sıhhatli bir atıştırmalık olarak harcayabilirsiniz.

Elma kurusu hazırlamak için kolay birkaç adımda konutlarınızda harekât yapabilirsiniz. İster güneşte isterseniz de fırında elma kurusu hazırlamak muhtemeldir. Elma kurusu yapmak için şu usuller seçim edilebilir:

· Güneşte Elma Kurutma: Elmaları yıkadıktan sonra kurutmak istediğiniz biçimde kesilir. Çekirdekleri çıkarılır ve dolaysız olarak güneş gören bir yere serin. İpe dizerek veya tepsinin içinde kurutma yapılabilir. Elmalar kurumaya başladıkça çevrilerek alt kısımlarının da kuruması sağlanmalıdır. 5 – 6 gün süresince güneşte kurumaya vazgeçilebilir.

· Fırında Elma Kurusu Hazırlama: Fırında çok daha kısa zamanda elma kurusu hazırlanabilir. İyice yıkanan elmaları ince ve orta kalınlıkta yuvarlak biçimde kesin. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra fırın tepsisine pişirme kağıdı koyarak üst üste gelmeyecek biçimde elmaları dizin. Evvelden ısınan fırında 1,5 – 2 saat kadar elmaları bekletin. Yanmaması için aralıksız olarak hakimiyet edin.

Elma Kurusu Verimleri Nelerdir?

Elma kurusu verimleri saymakla bitmez. Taze ve kurutulmuş biçimde tüketimi oldukça yaygın meyveler arasında yer alan elmaların değişik tariflerde lezzetli ve sıhhatli biçimde kullanılması da muhtemeldir. Kurusunun yanı gizeme elmanın çay olarak da kullanılması muhtemeldir.

Elma kurusunun sahip olduğu bereketlerden kimileri kısaca şunlardır:

· Bağışıklık sistemini korur ve dayanaklar.

· Kumpaslı tüketimiyle güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir.

· Lifli yapısı kabızlık meselesini çözer.

· İçinde yer alan vitaminler ile mide yanması ve öbür bir hayli mide ve sindirim meselelerini giderir.

· İçindeki vitamin ve mineraller bir hayli fayda sağlar.

· Diş ve ağız sıhhatinin korunmasını sağlar.

İnsan bedenine verimleri oldukça fazla olan elma, bir hayli değişik tüketim biçimiyle saysız fayda sağlamaktadır.

Elma Kurusu Nerelerde Kullanılır?

Elma kurusu tarifi ile değişik lezzetler hazırlamak isteyenler bir hayli değişik alanda elma kurusu kullanabilirler. Elma takribî yüzde 88 oranında su oranına sahiptir. Ancak kurutma harekâtında bu su kaybolur ve yalnızca elmanın özü kalır. Elma kurusunun yararlarından en iyi biçimde faydalanmak için şu alanlarda kullanılması muhtemeldir:

· Sıhhatli bir atıştırmalık olarak gün içinde tüketilebilir.

· Hububat gevrekleri ve müsli gibi mahsullerle seçim edilebilir.

· Pratik tatlı tariflerinde kullanılabilir.

· Çay olarak ya da çayın yanını harcanabilir.

Konutta elma kurusu yapmak için yeterli ihtimallere sahip olan şahısların rhatlıkla bir hayli değişik tarifle elma kurusunu kullanabilir.

1 Kilogram Elmadan Ne Kadar Elma Kurusu Olur?

Kurutulmuş elma kalori açısından vasati 243 kaloriye sahiptir. Gün içinde sıhhatli bir atıştırmalık olarak iyi bir ara öğün olan elma kurusu, müesseseye sırasında içinde yer alan suyun büyük kısmını kaybeder. Bu kapsamda 10 kilo elmadan takribî olarak 1 kilo kadar elma kurusu çıkmaktadır.

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın