Anasayfa » Genel » Kraliçe Elizabeth ölüm nedeni nedir? Kraliçe kaç yaşında öldü?

Kraliçe Elizabeth ölüm nedeni nedir? Kraliçe kaç yaşında öldü?

Bu sene 96 yaşına giren İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, hekimlerinin sıhhatinden kuşku etmesi nedeniyle sağlık kurumunda himaye altına alınmıştı. Bir zaman sonra başta Krallık Ailesi olmak üzere tüm dünyayı yasa boğan vefat haberi geldi. Yapılan haberlerin ardından Kraliçe Elizabeth’in hayat ve vefat sebebi büyük bir merakla incelenmeye başlandı. Peki,Kraliçe Elizabeth vefat sebebi nedir? Kraliçe kaç yaşına can verdi? Ayrıntılar haberimizde…

Kraliçe Elizabeth ölüm nedeni nedir? Kraliçe kaç yaşında öldü?

KRALİÇE ELIZABETH VEFAT SEBEBİ

Kraliçe Elizabeth’in vefat haberi sonrasında Kraliçe Elizabeth hayatına dair araştırmalar sürat kazandı. 96 yaşındaki İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth sağlık meseleleri nedeniyle bir müddettir tıbbi himaye altına alımıştı.

KRALİÇE II. ELIZABETH KİMDİR?

21 Nisan 1926’da II. Elizabeth, İngiliz Halklar Topluluğu azası elli üç ülkeden on dördünün kraliçesi. Aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi’dir.

6 Şubat 1952’de tahta çıktığında Topluluk Başkanı ve yedi ülkenin Birleşik Kraliyet, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Pakistan ve Seylan kraliçesi oldu. Bir sonraki sene asıllaşan taç giyme merasiminin televizyonda gösterilmesiyle bir ilk reelleştirildi.

1956’dan 1992’ye kadar bölgelerin bağımsızlık kazanması ve bazı kraliyetlerin cumhuriyet olmasıyla kraliyetlerin rakamı değişti. Günümüzde, yukarıyada sayılan ülkelerin ilk dördüne ek olarak Jamaika, Bahamalar, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Belize, Antigua ve Barbuda ile Saint Kitts ve Nevis’in kraliçesidir. Dünyanın hâlen karar süren en yaşlı ve Britanya’nın en uzun ömürlü hükümdarıdır. 9 Eylül 2015’te dedesinin babaannesi Kraliçe Victoria’nın saltanatını geride vazgeçerek Britanya’nın en uzun zaman tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun zaman karar süren kraliçe oldu ve en uzun zaman karar süren ikinci hükümdar oldu.

Elizabeth, Kral VI. George ve Kraliçe Elizabeth olacak olan York Dükü ve Düşesi’nin büyük kızı olarak Londra’da doğdu. Çocukluğu süresince evde özel eğitim gördü. Babası, abiyi VIII. Edward’ın tahttan çekilmesiyle 1936’da kral oldu ve kendisi o tarihten itibaren mümkün vâris konumuna geldi. II. Dünya Savaşısırasında orduda misyon almaya başladı. 1947’de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve Charles, Anne, Andrew ve Edward isimlerini verdikleri dört çocukları oldu.

5/5 - (6 Oy)

Yorum yapın