Anasayfa » Genel » Omar Epps

Omar Epps

Omar Epps Biyografisi

Omar Hashim Epps, 1973 doğumlu Amerikalı oyuncu, senaryocu, imalci. Şu gizemeler “house” dizisinde Dr. Eric Foreman karakterini canlandırıyor. Otuzun üstünde üretimde rol alan oyuncu, aynı zamanda bir müzisyen ve dansçı.
Omar Hashim Epps, 23 Temmuz 1973 ’te Brooklyn, New York, Amerika ’da doğdu. Afrika kökenli Epps, henüz 10 yaşındayken senaryo yazmaya başladı. Öğrenimini New York ’ta Fiorello H. LaGuardia Koleji ’nde, müzik ve sahne sanatları üzerine yaptı.

Aktörlüğe başlamadan evvel, 1991 senesinde erkek kardeşiyle beraber kurdukları Wolfpak isminde bir rap grubun abonesiydi. Epps, kariyerinin şehirk senelerinde genellikle spor konulu ya da gençliğin bunalımlarını konu alan yan rollerde yer aldı. 1989 senesinde “The Green Flash” ile proefyonel oyunculuğa başlayan Epps, “Juice1992, “The Program1993 isimli kolej futbolu dramatiğinde, “Major League II1994 isimli beyzbol konulu filmde oynadı ve “Higher Learning“de 1995 bir koşucuyu canlandırdı. Kariyerinin ilerleyen zamanlarda daha çok drama türündeki prodüksiyonlarda kendini gösterdi. Televizyon dizileri, sinema filmleri ve televizyon filmleri de dahil olmaz üzere otuzun üzerinde üretimde rol aldı.

“er” adla televizyon dramatiğinin birçok bvefatında Epps, Dr. Dennis Gant karakteriyle karşımıza çıktı. “ER”daki televizyon çalışmasından sonra 1997 ’de “Scream 2” ile beyaz perdeye döndü. 1997 senesinde, aynı zamanda prodüktörlüğünü de üstlendiği “First Time Felon” filminde rol aldı. 1999 ’da “The Mod Squad” filminden sonra aynı sene oynadığı “The Wood” ile genç izleyici kitlesine daha çok erişti. Epps, kendisi için yoğun geçen 1999 senesinde “In Too Deep” ile dedektif rolüne soyundu. 2000 senesinde “Love and Basketball” filminde ve birçok dayanakçı rolde oynadı. Bunlardan birkaçı “Dracula 2000” 2000, “Big Trouble2002 ve “Conviction” 2002 oldu. 2004 senesinde “Against the Ropes” adlı çalışmada Meg Ryan ile birlikte yer aldı. Aynı sene büyük alaka gören, kadrosunda Jude Law, Susan Sarandon gibi adları btemizleten “Alfie” isimli filmde de oynadı.

Epps 2004 senesinden itibaren yayınlanmaya başlayan “House” isimli dizide Dr. Eric Foreman karakterini canlandırıyor. 2 kez “NAACP Image” mükâfatları adaylığı aldı ve bu adaylıkların sonuncusu “House”daki rolü içindi. Bunun dışında “Conviction” filmindeki rolüyle aldığı bir “en iyi erkek oyuncu” adaylığı var.

2000-2003 seneleri arasında Sanaa Lathan ile beraber olan Epps, 2004 senesinden beri Keisha Spivey ile evli. 2 çocuğu var. Şehirk çocuğu K ’Mari Mae, Spivey ile nişanlıyken dünyaya gelmiş.

Çocukluğundan beri aktör Marlon Wayans ile arkadaş olan Epps, 1.79metre boyunda. Bir ara Queen Latifah ’ın dansçısı olan Epps, röpörtajlarında Amerika Birleşik Devletleri ’nin şehirk zenci başkanı olmak istediğini söylüyor. En son projesi ise üretim safhası hali hazırda devam eden “A Day in the Life” isimli film. “Brooklyn Work Films” isimli bir prodüksiyon şirketi bulunan aktör, bu şirket ile “Love Can ’t Hide“, “Serenity Falls” gibi imaller üretti, ayrıca bu imallerin senartistliğini üstlendi ve kendisi de rol aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın