Anasayfa » Genel » Türkiye ’nin yerli elektrikli otomobili Ceryan ön siparişe açıldı

Türkiye ’nin yerli elektrikli otomobili Ceryan ön siparişe açıldı

Küresel enflasyon ve yonga krizi ile dünya genelinde otomotiv maliyetleri yükseldi. Elektrikliye geçişte özellikle Çin’de başlayan daha minik ebatlı ve uygun maliyetli arabalar düşük yakıt tüketimi ve kolay park edilmesiyle her geçen gün daha popüler hale geliyor. 

Şehiriçinde kolay kullanımı ile dikkat toplayan bu tip arabalar için pek çok marka pazara giriş yapar. Minik ve Orta Ölçekli Şirketleri Geliştirme ve Destekleme Yöneti Başkanlığı Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı “AR-GE ve İnovasyon Destek Programı” kapsamında kurulan ve TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nca TEYDEB desteklenen Solvaytech Mühendislik de bu sınıfa ait taşıtını üretmeye başladı.

Solvaytech Mühendislik’in geliştirdiği Ceryan isimli model 100 km erime ve saatte 45 kilometre/sa sürate erişebiliyor. İki şahsiyet taşıt ayrıca tavanda bulunan güneş oturumları ile kendi kendini şarj edebiliyor.

Ceryan’ın ön siparişleri 12 Ocak 2023 haysiyetiyle başladı. Türkiye pazarında satışa sunulan vasıtanın yurtdışına ihraç edilmesi de tasarlanıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın