Anasayfa » Genel » Zeynep Erkunt Armağan Kim? Zeynep Erkunt neden öldü?

Zeynep Erkunt Armağan Kim? Zeynep Erkunt neden öldü?

Türk traktör sanayisi çok ehemmiyetli bir adını kaybetmenin acısını yaşıyor. Türkiye ’nin ve dünyanın ilk kadın traktör üreticisi Erkunt Traktör İdare Heyeti Başkanı Zeynep Erkunt Armağan hayatını yitirdi.

Zeynep Erkunt Armağan ’ın cenazesi 6 Temmuz Çarşamba günü Gölbaşı Kabirliği Camii’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Gölbaşı Kabirliği ’nda toprağa verilecek.

Zeynep Erkunt Armağan Kim?

Sanayici ve iş kadını olan Zeynep Erkunt Armağan, Erkunt Traktör İdare Heyeti Başkanı ’dır. Sanayici bir babanın kızı olan Armağan, 1978 senesinde Ankara Koleji ’nden, 1982 senesinde de Hacettepe Üniversitesi İktisat Kısmı ’nden mezun oldu.

1982 senesinde Erkunt Sanayi A .Ş. Döküm ve Makine Fabrikaları ’nda çalışma yaşamına başlayan Armağan, 29 senelik iş yaşamının 24 senesini Erkunt Döküm ve Makine Fabrikaları ’nda muhtelif kısımlarına misyon aldı. Mali İşler Genel Müdür Takviyeciliği misyonunu sürdürdüğü esnada 2003 senesinde Erkunt Traktör fabrikasının kuruluşunda yer aldı.

Zeynep Erkunt Armağan Kim? Zeynep Erkunt neden öldü?

2006 senesinden itibaren de Erkunt Traktör Sanayii A.Ş. ’nin Genel Müdürü ve İdare Heyeti Başkan Yardımcısı olarak misyon yaptı.

Zeynep Erkunt Armağan, ArmaTrac markasıyla evrensel pazardaki amaçlarını daha da geliştirdi. Fortune Mecmuası tarafından yapılan araştırmada 6 sene üst üste “Türkiye ’nin En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde yer alan Erkunt-Armağan, Dünyada traktör üreten ilk kadın sanayici unvanına sahiptir. Ayrıca Amerika ’da tertip edilen, “Son 4 Senede Dünya ’da Firmasını En Süratli Geliştiren 50 Kadın İdareyici” araştırmasında, listeye Türkiye ’den giren tek işkadını olan Erkunt-Armağan Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu ’nun CACCI Kadın Teşebbüsçü Konseyi ’nin CWEC tertip ettiği platformda, 30 ülkenin kadın teşebbüsçüleri arasında öne çıkarak Asya Pasifik Kadın Teşebbüsçü Mükâfatı ’ne de layık görülmüştür.

Evli ve 2 çocuk annesi olan Zeynep Erkunt Armağan, Türkiye ’nin ilk sanayicilerinden ve Ankara Sanayi Odası ’nın kurucularından Mümin Erkunt ’un kızıdır.

5/5 - (2 Oy)

Yorum yapın