Anasayfa » Genel » 6+6 uygulaması ‘Araç yok’ balonunu patlattı! Otomobil bayileri sıfır araçlarını tek tek showrooma çıkarmaya başladı!

6+6 uygulaması ‘Araç yok’ balonunu patlattı! Otomobil bayileri sıfır araçlarını tek tek showrooma çıkarmaya başladı!

Ticaret Bakanlığı’nın hayata geçirdiği ikinci el araba satışında 6 ay ve 6 bin km tertip etmesinin ardından sıfır vasıtalar zuladan çıktı.

Bugüne kadar yonga krizi mazeretiyle “Sıfır vasıta yok, en erken teslim kasım-aralık ayı, hatta 2023’e dahi gizeme bekleyenler var” diyen yetkili araba bayileri, 6 ay hududunun ardından bir anda olmayan taşıtları buldu. “Gelin alın, anında teslim” kampanyaları başlatan yetkili bayiler, stoklarında olmayan taşıtları da 1-2 hafta içinde temin ediyor.

 

“MESELE BU HAFTA ÇÖZÜLDÜ”

Alıcı olarak aranan Bayrampaşa’daki yetkili oto bayisine, standart kutu manuel bir binek vasıta soruldu. İstanbul’un en büyük araba bayilerinden de olan şirketin satış temsilcisi, istenilen modelin ellerinde olduğunu, gelip göreöğreneceğimizi belirtti.

Aynı modelin otomatik vitesi sorulduğunda ise, “O model eylülnam ilk haftasında gelecek. Şayet ön ödeme yaparsanız sizin için taşıtı ayırırız” dedi. Ancak aynı bayiyi 20 gün evvel aradığımızda bu modellerin ellerinde olmadığını, en erken 2 ay sonra erişebilineceğini belirtmişti. Bunun anımsatıldığı satış temsilcisi, “Evet bu aybaşında azıcık mesele vardı ancak bu hafta çözüldü” biçiminde yanıt verdi.

 

‘VASITA YOK’ SÖYLEMİ BİTTİ

Türkiye’nin önde gelen araba distribütörlerinden birinin Kartal’daki yetkili bayisi arandığında aynı markanın bir orta bir de üst segment modeli soruldu. Her iki markanın da manuel taşıtlarının ellerinde olduğunu, istenildiği zaman taşıtın görülebileceğini belirtti.

“BİR YARIYIL MESELE VAR, ŞİMDİ YOK”

Bu taşıtların otomatik viteslerinin ise ellerinde bulunmadığını, eylül ayı içinde stoklara gireceğini kaydettiler. Bu taşıtların daha evvel bulunamadığının anımsatıldığı satış temsilcisi, “Bir yarıyıl 3-4 ay vasıta yoktu. Şu an öyle bir mesele yok. Dediğim gibi manuel isterseniz gelip alabilirsiniz, otomatik ise eylülde stokta olacak” dedi.

ANINDA ALIN 5 BİN TL İNDİRİM

Yalnızca İstanbul değil, değişik şehirlerdeki araba bayilerini de aradık. İzmir’deki bir bayiye başka marka bir vasıta sorduk. Bize ellerinde tüm modellerin olduğunu belirtti.

Bu markanın bir modelini sorduğumuzda, “Elimizde var. Benzinli, otomatik, tekno kutu olan taşıtımız kredi kullanacaksanız 591 bin TL. Şayet nakit alacaksanız 555 bin TL. Ancak bu haftaya özel 5 bin TL indirimle 550 bin TL” diye konuştu. Aynı markanın üst modelinin ise önümüzdeki hafta stoklara geleceğini, onunla alakalı da dayanakçı olabileceğini belirtti.

24 SAATE 20 BİNE YAKIN SIFIR VASITA DUYURUYU GİRİLDİ

Öte yandan ellerinde sıfır vasıta bulunan galerilerin de ellerindeki taşıtları süratli bir biçimde piyasaya sürdüğü görüldü. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan “6 ay ve 6 bin km” tertip etmesine göre ikinci el vasıta ticareti yapanlar ismine patent edilen arabalar 15 Eylül’e kadar rastgele bir kısıtlama olmaksızın satılabilecek.

Bu vakti değerlendirmek isteyen galeriler, online vasıta satış platformlarında arkasını arkasına sıfır vasıta bültenleri girmeye başladı. Son 24 saate internet sitelerine galeriler tarafından 20 bine yakın sıfır vasıta duyuruyu girildi. Galerilerin panikle ellerindeki taşıtı piyasaya sürmeye çalışması maliyetleri de yüzde 5 ila 10 arasında alt çekti.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın