Anasayfa » Genel » 80’lerin en iyi korku filmleri: Bu filmleri izlemeden ölmeyin

80’lerin en iyi korku filmleri: Bu filmleri izlemeden ölmeyin

20- Gremlins Gremlinler – 1984

Noel klasiğiyle kara komediyi birleştiren Gremlins, kağıt üzerinde karışık gözüken ancak Joe Dante’nin becerikli rejisörlüğü ile çok sevilen bir üretim oldu.

Özet:

Rand Peltzer Hoyt Axton, hiçbir icatı olmayan başarısız bir mucittir. Yılbaşında ailesine hediye olarak Gizmo isminde şirin minik bir mahlukatı getirir.

Sevimli mahlukatla alakalı 3 ehemmiyetli kural vardır. Geceyarısından sonra yemek verilmemeli, direk güneş ışığına maruz vazgeçilmemeli ve birkaç damladan fazla su içmemelidir. Bu kurallardan rastgele birine uyulmazsa vahim sonuçlar beklemektedir.

19- Basket Case – 1982

Genç bir adam olan Duane Bradley, elinde eski bir hasır sepet ile beraber New York ’ta bir otele yerleşir. Sepeti soranlara içinde eşyalarının olduğunu söyleyen Duane, aslında oldukça deforme olmuş siyam ikizini taşımaktadır. Duane ’un emeli, kendisini siyam ikizinden ayıran hekimleri bulup onlardan intikam almaktır.

18- They Live – 1988

Çok az rejisör, John Carpenter’ın 1980’lerde yaptığı kadar harika bir 10 sene geçirmiştir. They Live harika, zekice hicivler barındıran bir bilimkurgu/aksiyon/fobi filmi.

Özet:

Seyyar bir emekçi olan John Nada, bir inşaatta çalışmak için Los Angeles ’tadır. Şöhrets eseri uzaylıların dünyayı ele geçirme tasarısına tanık olur. TV, gazete ve basın yayın yoluyla ulusu ipnotize eden ve reel görüntülerini saklayan iğrenç istilacılar, özellikle para ve efor sahibi kimseleri kendilerine hedef seçmektedir. Saklıca teşkilatlanmış direniş hareketine katılan Nada, direnişçilerin özel üretim güneş gözlükleri sayesinde uzaylıların reel suratının görülebildiğini keşfeder.

17- Child ’s Play Çocuk Oyunu – 1988

Seri katil olan Brad Dourif, peşine düşüne polislerden kurtulmak için bir oyuncuk bebek fabrikasına sığınır fakat kurtulamaz ve polis tarafından öldürülür. Brad, can vermeden evvel vodoo büyüsü ile lanetlenerek ruhu bir oyuncak bebeğe aktarılmıştır. Catherine Hicks, oğlu Alex Vincent için Chuckie lakaplı oyuncak bebeği satın alır. Kısa süre sonra birkaç cinayet işlenmeye başlar ve tüm ispatlar cinayetleri Alex ’in işlediği üzerinedir. Brad ’i öldüren polis, cinayetleri Alex ’in işlediğine inanmaz ve hadiseyi araştırmaya başlar. Yaşananların arkasında apayrı bir reel vardır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın