Anasayfa » Genel » Achille Emana

Achille Emana

Achille Emana Biyografisi

İspanya’nın Segunda Division liginde top koşturmakta olan Kamerun’lu ortasaha oyuncusu. 2001-2008 yılları arasında Toulouse, 2008 yılından bu yana da Real Betis forması altında mücadele eden başarılı futbolcu, Türkiye Süper Ligi’nin dev ekiplerinden Galatasaray’ın transfer listesindedir.
Achille Emana, 5 Haziran 1982 tarihinde, Yaounde, Kamerun’da dünyaya geldi. Futbola ilk olarak 1999 yılında, Babimbi Douala takımında başlayan Emana, 1999 yılında İspanya’nın köklü ekiplerinden Valencia’nın altyapısına katıldı..

19992000 yılları arasında Valencia altyapısında top koşturduktan sonra 2000-2001 sezonunun başlangıcında Fransız 1. Ligi ekiplerinden Toulouse’un gençler takımına transer oldu. Kısa süre içerisinde ana takımın teknik kadrosunun dikkatini çeken genç futbolcu, yalnızca bir sene içerisinde Toulouse’un A Takımı kadrosunun değişmez isimlerinden birisi haline gelmeyi başardı.

2001-2008 yılları arasında aralıksız olarak Toulouse forması altında yeşil sahalara çıkan Emana, bu süre içerisinde 231 lig maçında rol aldı ve bu maçtti. Ligdeki başarılı futboluyla taraftarların beğenisini toplayan Kamerun’lu oyuncu, ayrıca ülkesinin de milli takımına seçildi.

2008 yılına gelindiğinde Emana’yı renklerine bağlamaya çalışan pek çok Avrulpa takımı bulunmaktaydı. İngiliz Premier Ligi’nin köklü ekiplerinden West Ham United ve Newcastle United ve İspanya Ligi’nden FC Sevilla ile Real Betis klüpleri arasında gerçekleşen büyük çekişmeler sonucunda başarılı futbolcuyu kadrosuna alan takım Real Betis oldu. 5.5 milyon pound karşılığında Betis formasına bağlanan Emana, takımda 20 numaralı formanın sahibi oldu.

Real Betis’de geçirdiği 2 yıl içerisinde 63 lig maçına çıkan ve bu maçlarda 21 gol kaydeden başarılı futbolcu, 20102011 sezonunun başlangıcıyla beraber yeni transfer söylentilerinin hedefi haline geldi. Son olarak Türkiye Süper Ligi’nin en başarılı takımlarından Galatasaray’ın transfer listesine alınan Emana’nın kısa bir süre içinde sarı kırmızılı formayı giymesi bekleniyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın