Anasayfa » Genel » Adem Çelik

Adem Çelik

Adem Çelik Biyografisi

Adem Çelik, 1997 senesinde Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı’nı ve Beykent Üniversitesi’ni kurdu.

Adem Çelik, 1946 senesinde Trabzon ’un Of ilçesi Sarmaşık köyünde doğmuştur. Babası köyde çiftçilik, hayvancılık yapardı. İki anneden 16 kardeşli bir ailede 6. Çocuk olarak Trabzon ’un Of ilçesinde büyüyen Adem Çelik, ilkokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. Evvelden Adapazarı ’na giden Cemal ve İlyas abilerinin yanına 1963 senesinde gitti, sonra İstanbul ’a giderek inşaat işlerinde çalıştı. 2 sene sonra da abileri ile taşeronluk yapmaya başladı.

İş yaşamına 1963 senesinde inşaat sektöründe başlayan Adem Çelik, 10 sene taşeronluk yapmaya devam ettikten sonra 1974 senesinde resmi şirketini kurdu. 1975 senesinden sonra devlet müteahhitliğine başladı. Ankara ve İstanbul ’da işler yaptı. Devlet müteahhitliği 1984 senesine kadar sürdü. Sonra yap-sat biçiminde işler yapmaya başladı.

1985 senesinde Büyükçekmece Belediyesi ’nin kat karşılığı arsa ihalesini alarak, Beylikdüzü ’ndeki ilk yatırımcılardan oldu. Burada 1.400 konut, 36 tripleks villa, 300 bağımsız bvefatlı bir alışveriş merkezi, iki ilköğretim mektebi bkocaman devlete, bkocaman özel, bir de özel lise yaptı.

Adem Çelik, Canan Çelik ile konutludur. İsmail Erkan Çelik d. 10 Mart 1979 ve Ahmet Alkan Çelik d. 13 Ocak 1980 isimlerinde iki oğlu vardır.

Adem Çelik, Beykent Üniversitesi Mütevelli Kurulu Başkanı, Adem Çelik İşletmeler Grubu, Beykent TV, Beykent Eğitim Müesseseleri ve Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı kurucudur.

ADEM Çelik İşletmeler Grubu Başkanı Adem Çelik, 1990 senesinde ilköğretim ve liseyi açtı. 1994 senesinde ’eğitim dünyada nasıl ’ diye araştırmaya başladı, bu kasıtla İngiltere ’ye gitti ve 1 sene sonra Liverpool John Moores Üniversitesi ile bir franchise uyuşması yaptı. Ardından John Moores Üniversitesi ’nin bir şubesini Beykent ’te açtı. 1996 senesinde vakıf kurdu ve 1997 senesinden itibaren Vakıf Üniversitesi olarak devam etti.

Adem Çelik, 1990 senesinde Beykent Eğitim Müesseseleri’nı, 1995 senesinde Beykent İleri Eğitim Kurumu’nu 1997 senesinde Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı’nı ve Beykent Üniversitesi‘ni kurdu.

Edirne ’de de ilköğretim ve lise açtı. Şu anda 4 lise, iki ilköğretim mektebi var. Üniversitede de 26 lisans, 17 ön lisans bvefatı ve iki enstitü var.

‘ ’Cahil tüm makûslukların anasıdır. ’ ’ lafını ilke edinen Adem Çelik bu emelle anaokulundan başlayarak ilköğretim mektebi, lise ve üniversite de dahil olmak üzere yanılgısız bir eğitim zinciri kurmuştur. İstanbul ’daki Beykent Eğitim Müesseselerinin yanında Edirne ’de hizmete soktuğu anaokulu, ilköğretim ve lise binalarını yaparak Beykent Eğitim Müesseselerinin kuruculuğunu ve firmacılığını üstlenmiştir. Yapılan bu özel mekteplere paralel olarak İstanbul ’da kendi ismine 16 derslikli bir ilköğretim mektebi yaptırarak Ulusal Eğitim Bakanlığı ’na hibe etmiştir.

Faaliyetleri :
Adem Çelik İlköğretim Mektebi İnşası Devlete Bağış
Beykent Özel Eğitim ve Spor Kuruluşları Tic. A.Ş. Kurucusu
İstanbul Beykent Eğitim Müesseseleri İlk ve Orta Dereceli Mekteplerin Kurucusu
Edirne Beykent Eğitim Müesseseleri İlk ve Orta Dereceli Mekteplerin Kurucusu
Adem Çelik Beykent Eğitim Vakfı Kurucusu
Körfez Eğitim Vakfı Kurucusu
Konak Eğitim Vakfı Kurucusu
Vasfiye Çelik Eğitim Vakfı Kurucusu
Beykent Üniversitesi Kurucusu

İdareyicilik Tecrübeyi :
Adem Çelik İnşaat Şirketi 1973-Devam Ediyor.
Doğa Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş. İdare Heyeti Bşk. 1984-Devam Ediyor.
Beykent Özel Eğitim ve Spor Tes. Tic. A.Ş. İdare Heyeti Bşk. 1988-Devam Ediyor.
Adem Çelik Beykent Eğitim Vakfı Kurucu Mütevelli Kurul Bşk. 1996-Devam Ediyor.
Beykent Üniversitesi Mütevelli Kurul Bşk. 1997-Devam Ediyor.
Körfez Eğitim Vakfı Kurucu, Mütevelli Kurulu Abonesi 2006-Devam Ediyor.
Konak Eğitim Vakfı Kurucu, Mütevelli Kurulu Abonesi 2006-Devam Ediyor.
Vasfiye Çelik Eğitim Vakfı Kurucu, Mütevelli Kurulu Bşk. 2007-Devam Ediyor.
Beytepe Sağlık Hizmetleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. Ortak 2007-Devam Ediyor.
Tepe Madencilik San. Ve Tc. Ltd. Şti. Ortak 2007- Devam Ediyor.
Duygulu Turizm Tic. San. A.Ş. Ortak 2012-Devam Ediyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın