Anasayfa » Genel » Adı Gibi Çok Nazik! Padişah Sofralarının Vazgeçilmezi Ali Nazik Yemeği! Paşaların En Çok Sevdiği

Adı Gibi Çok Nazik! Padişah Sofralarının Vazgeçilmezi Ali Nazik Yemeği! Paşaların En Çok Sevdiği

Ali Nazik Kebabı 16. yüzyılda Sultan Yavuz Selim’in Gaziantep’e yapmış olduğu bir yolculuk ile başlıyor. Bunun haberini almış olan halk hazırlığa girmiş. Farklı farklı yemekler ve tatlılar Sultan Yavuz Selim için pişiriliyor. Gaziantep’e geldiği için halk onun ağzına layık olacak bir sofra hazırlıyor.

Yavuz Sultan Selim masada etli bir yemeğe patlıcan ve yoğurtla karışık yiyor. Ondan sonra bu yemeği kim yaptı diyor. Lezzetli mi lezzetli Ali Nazik yemeği de 16’ncı yüzyıldan bu yana doğru geliyor. Bu yüzden de Ali nazik yemeği içindeki ince doğranmış eti ya da kuşbaşı doğranmış eti ile çok lezzetli olan bir yemektir. Malzemeleri şunlardır.

Adı Gibi Çok Nazik! Padişah Sofralarının Vazgeçilmezi Ali Nazik Yemeği! Paşaların En Çok Sevdiği

Ali Nazik Kebabı Malzemeleri

50 gram tereyağı 1 ya da 2 diş sarımsak 250 gram kadar kuşbaşı et Küçük doğranmış şekilde olacak Bir yemek kaşığı biber salçası ya da normal salça 1 çay kaşığı toz kırmızı biber 1 çay kaşığı tuz Patlıcanlı karışımı için bir kase kadar yoğurt 3 adet közlenmiş ve bekletilmiş patlıcan Bir çay kaşığı tuz

 

Ali Nazik Kebabı Yapımı

Ali Nazik kebabı yaparken patlıcanlarınızı bıçak darbeleriyle minik delikler açarak fırın ya da köz tavanızda közleyebilirsiniz. Kabuklarını daha kolay soymak istiyorsanız közlediğiniz patlıcanları sıcakken bir poşet ya da kabın içine alıp ağzını sıkı bir şekilde kapatabilirsiniz. Böylelikle patlıcanınız 5-10 dakika içerisinde daha kolay bir şekilde soyulmuş olacaktır.

Adı Gibi Çok Nazik! Padişah Sofralarının Vazgeçilmezi Ali Nazik Yemeği! Paşaların En Çok Sevdiği - Resim : 2

Ali Nazik yapımına gelirsek; tereyağının içine sarımsağı ilave edin ondan sonra içine etleri koyun ve karıştırın. Ondan sonra baharatları da ekleyerek ocaktan alın. Sonra közlenmiş patlıcanları kesme tatlısının üzerine koyun ve bıçakla dövün. Dövdükten sonra tuz atın ve iyice karıştırın. Sonra yoğurtlu bir kasenin içinde birleştirip güzelce karıştırın. En son olarak ise tabağın içine yoğurtlu karışımdan koyup üstüne etini gezdirin ve tereyağını da döküp yiyin. Afiyet Olsun…

İçeriği Oyla

Yorum yapın