Anasayfa » Genel » Adnan Veli Kanık

Adnan Veli Kanık

Adnan Veli Kanık Biyografisi

Adnan Veli Kanık, 9 Aralık 1916 tarihinde İstanbul ’un Beykoz ilçesinde Fatma Nigar Hanım ve Mehmet Veli Kanık ’ın oğlu olarak doğmuştur. Babası klarnet virtüozu ve Armoni Orkestrası Şefidir. Şair Orhan Veli Kanık’ın kardeşidir. Ayrıca, Füruzan Yolyapan isminde bir kız kardeşi de vardır. Mizahî hikâye ve yazılarıyla tanınır.
Orta mektep ve liseyı Galatasaray Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne iki sene devam etti. 1938 senesinde Etibank’ta çalıştı ve bir zaman devlet memuru olarak çalıştı. Daha sonra ise 1949’da gazeteciliğe başladı Vatan gazetesi’nde muhabirlik yaptı.

1952 senesinde Ankara Cezaevi’nde mapus uyurken ise aynı gazetede “Bir Hukukçu” ve “Mehmet Yanık” ismi altında yazıları yayınlandı. Hikayeler, radyo oyunları, ufak fıkralar ve şakalar kaleme alan Kanık, cemiyetteki alt ve üst tabaka insanların hayatlarını karşılaştırdığı yapıtlarıyla tanındı. Özellikle, espritüel hikayeleri ile öne çıktı. Sosyetenin kenar mahalle insanı ve sonradan görmeler üzerindeki tesirini komik bir biçimde gözler önüne sermeyi başarmıştır.

1952 senesinde yayınlanan “Mahpushane Çeşmesi” adlı romanında tutuklu bulunduğu günlerdeki gözlemlerini kaleme aldı. Cezaevinden çıktıktan sonra, Vatan, Akbaba, Dolmuş,Tef, Pardon ve Papağan gibi yayınlarda gülmece yazarlığını sürdürdü.

Adnan Veli ayrıca, abisi Orhan Veli Kanık‘ın 1950 senesinde ölümünün ardından 1952 senesinde “Orhan Veli” İçin adlı bir kitap derledi. 1953 senesinde Yeditepe Yayınları tarafından basılan bu kitapta şairin hayatı, sanat kavrayışı ve vefatından sonra yapılan yorumlar ve yazılan yazılar yer alır.

Adnan Veli Kanık, 6 Aralık 1972 tarihinde İstanbul ’da 56 yaşındayken ölüm etmiştir.

Yapıtlarından Bazıları :
1952 – Mahpushane Çeşmesi
1956 – Sosyete
1957 – Uçan Daireler
1957 – Tercih Konuşmaları
1957 – Kayınvalide

İçeriği Oyla

Yorum yapın