Anasayfa » Genel » Adrian Mutu

Adrian Mutu

Adrian Mutu Biyografisi

Adrian Mutu, 1979 Romanya doğumlu saldırı oyuncusu. İtalya‘nın Fiorentina ekibinde ve Romanya Ulusal Futbol Takımı’nda forma giymekte. Adrian Mutu, Romanya’da kendi neslinin en yetenkeli saldırı oyuncusu olarak gösterilmekte.
Profesyonel futbol kariyerine Romanya’nın FC Argeş Piteşti kulübünde başlayan Mutu, kısa zaman içinde farkedilerek Romanya’nın güçlü takımlarından Dinamo Bucharest‘e transfer oldu. Bu ekipte oynadığı 33 maçta 22 gol atan Mutu, Avrupa‘nın ehemmiyetli kulüplerinin dikkatini sürüklemeyi başardı ve Inter Milan‘a transfer oldu.

Milan ekibinde kendisinden bilave edileni sahaya yansıtamayan Mutu, oynadığı 10 maçta hiç gol atamadı ve Verona FC‘ye kiralık olarak sevk edildi. Bu ekipte yine kendini buldu ve 32 maçta 12 gol attı.

Kariyerinin en başarılı yarıyılını Parma‘ya transferinin ardından yaşamaya başladı. Oynadığı 31 maçta 18 gol attı ve ekibinin UEFA Kupası‘na katılmasında ehemmiyetli rol üstlendi.

Parma’daki başarılarının ardından 22.4 Milyon avro karşılığında, Chelsea işvereni Roman Abramovich tarafından transfer edildi. Bu transfer Mutu’yu en pahallı Rumen futbolcu yaptı. Chelsea’de oynadığı sırada kokain kullandığı mazeretiyle 7 ay müddetle futboldan men edildi. Cezasının bitmesinin ardından Juventus‘a transferi reelleşti ve 20052006 sezonunda Juventus formasıyla gayret etti.

8 Temmuz 2006 tarihinde İtalya’nın Fiorentina kulübü 8 Milyon avro karşılığında Mutu’yu kadrosuna kattığını açıkladı. Bu ekipte oynadığı yarıyılda, şu anda FC Bayern Munich forması giymekte olan Luca Toni ile iyi bir ikili oluşturarak 32 gole imzalaydılar.

Hali Hazırda Fiorentina forması giyen Mutu, taraftarlarca “Fenomen” olarak adlandırılmakta.

İçeriği Oyla

Yorum yapın