Anasayfa » Genel » Adrien Brody

Adrien Brody

Adrien Brody Biyografisi

Adrien Brody, 1973 doğumlu Yüksekokul Ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu. En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü‘nü en genç yaşta alan aktör unvanına sahip olan Brody, büyük bir hip-hop hayranı ve bu alanda üretimci olmayı tasarlıyor.

Adrien Brody, talan Elliot Brody ve ünlü foto muhabiri Sylvia Plachy‘nin çocukları olarak; Woodhaven, Queens, New York‘ta, 14 Nisan 1973‘te dünyaya geldi. Babasının anneannesi Museviydi, annesi ise Macaristan doğumlu bir Katolikti.

Annesinin sürüklediği resimlerde sık sık yer alarak kamera karşısında rahat olmaya alışan ve daha çocuk yaşta aktör olmayı kafasına koyan Adrien Brody, 12 yaşında dostlarının doğum günü partilerinde, The Amazing Adrien ismiyle büyü şovları yapardı. Bu kabiliyeti, onu izleyen annesinin dikkatini çekti ve böylece oyunculuk eğitimi almasına karar verildi. Evvel American Academy of Dramatic Arts‘da çocuklar için tertip edilen haftasonu programlarına katıldı daha sonra New York‘ta, Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Arkası and Performing Arts‘d

1980‘li senelerde bazı Broadway imallerinde ve kısa bir vakit Mary Tyler Moore ile birlikte, Annie McGuire isimli TV dizisinde rol aldı. Brody, 1989 üretimi Woody Allen‘ın New York Stories isimli filmindeki minik bir rolün ardından, 1993 üretimi Steven Soderbergh filmi King of The Hill‘de seyirci karşısına çıktı.

1998 üretimi Restaurant isimli filmdeki performansı ile Independent Spirit Ödülü‘ne aday gösterildi. 1998 üretimi Terrence Malick filmi The Thin Red Line İnce Kırmızı Hat, 1999 üretimi Spike Lee filmi Summer of Sam ve 2000 üretimi Bread & Roses Ekmek ve Güller filmleri ile oldukça tanınan bir surat haline gelen Brody, beynelmilel arenada dikkate alınan oyuncular arasına girdi.

Amerikalı oyuncuya dünya çapında bir şöhret ve birçok ödül kazandıran film ise Roman Polanski‘nin 2002 üretimi filmi The Pianist Piyanist oldu. II. Dünya Savaşı senelerinde, Wladyslaw Szpilman isminde çok hünerli Polonyalı, Yahudi bir piyanistin Varşova‘nın arka caddelerindeki hayat gayretini başarıyla canlandırdığı rol için; oturduğu daireden ve arabasından bırakarak aylarca içine kapanık bir yaşam süren, piyanoda Chopin çalmayı bilen, 13 kilo kaybeden ve yaşadığı stres neticeyi uzun müddettir beraber olduğu sevgilisinden parçalayan Adrien Brody, filmdeki performansı neticesinde 2002 senesinde en iyi erkek oyuncu Oscar’ının sahibi oldu. Ödülnamı vermek üzere onu çağıran oyuncu Halle Berry‘i öperek salondaki herkesi donakaltan ünlü oyuncunun yarıştığı öbür adayların tümü evvelden Oscar kazanmış oyunculardı Nicolas Cage, Michael Caine, Daniel Day Lewis, Jack Nicholson. Ayrıca, aynı performansıyla en iyi aktör dalında National Society of Film Critics ve Boston Society of Film Critics ödüllerine de sahip oldu.

2005 senesinde The Jacket isimli filmde canlandırdığı Jack Starks ve Peter Jackson’ın idarediği King Kong isimli filmde canlandırdığı Jack Driscoll şahsiyetleriyle başarılı kariyerine devam eden Brody, ayrıca Tori Amos‘un A Sorta Fairytale isimli eksantrik müzik videosunda da rol aldı.

Gereğinden fazla cesur olan Brody’nin, duvarların üzerinde yaptığı minik şovlar neticeyi birkaç kere burnu kırıldı. 1992 senesinde geçirdiği motosiklet kazasında, bir arabanın üzerinden uçarak asfalta çakılan ve tekerrür burnunu kırarak ciddi biçimde yaralanan Amerikalı oyuncunun iyileşmesi uzun zaman aldı.

2004 senesinde Esquire Mecmuası tarafından Amerika’nın en iyi giyinen adamı seçilen Adrien Brody, Sky Nellor ile birlikte yaşıyor ve Ceelo isminde chihuahua türü bir köpeği var.

İçeriği Oyla

Yorum yapın