Anasayfa » Genel » Akaryakıtta indirim furyası sürüyor! Pompaya yansıdı

Akaryakıtta indirim furyası sürüyor! Pompaya yansıdı

Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaş, OPEC+ grubunun günlük petrol imalini 2 milyon varil eksiltme kararı ile AB’nin Rus petrolüne ambargo kararı ve Çin’in Covid-19 kısıtlamaları Brent petrolde hareketliliğe neden oldu.

Fed ’in geçtiğimiz hafta yaptığı şahin yorumları Amerika Birleşik Devletlerinin ekonomik görünümüne ait evhamları tetiklemesi ve Avrupa Birliği’nin AB 5 Aralık’ta Rus petrolüne uygulayacağı ambargo evveli rafinerilerin stoklarını çoğalması çiğ petrol piyasaları üzerinde baskıya neden oldu.

BRENT PETROL NE KADAR?

Haftanın ilk operasyon gününden itibaren küresel hadiselere bağlı bir biçimde düşüşünü sürdüren brent petrole bir darbe de Çin’den geldi.

Hükümetin koronavirüs tedbirleri çerçevesinde ülkenin dörtte birini kapatmasının ardından belirgin bir düşüş daha yaşandı. Yüzde 2 oranında gerileyen brent petrol maliyetleri 81,63 doları gördü. Hal böyle olunca 95 kuruşluk indirimin ardından yeni bir indirimin daha kapıda olduğu söylendi.

DOLAR ENDEKSİNDE DORUK TAKİBİ

Mazot maliyetlerinde petrolün yanı gizeme döviz kurları da tesirli olurken 18.63 liraya kadar çıkan dolar, haftanın son gününde de yatay seyirle devam ediyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın