Anasayfa » Genel » Alfa Romeo ilk SUV modeli Tonale ’yi Türkiye ’de satışa sundu

Alfa Romeo ilk SUV modeli Tonale ’yi Türkiye ’de satışa sundu

Alfa Romeo’nun kompakt SUV modeli Tonale ’nin hibrit ve dizel motor alternatifleri ile Türkiye’de satışa sunuldu.

Arabanın beynelmilel basın tanıtımı İstanbul’da reelleştirildi. Faallikte video ileti paylaşan Alfa Romeo CEO’su Jean-Philippe Imparato, İtalyan markanın Türkiye ’deki potansiyeline dair konuştu.

Imparato, “Türkiye EMEA bölgesindeki azami potansiyel pazarlardan biri. Tofaş, Stellantis’in hem ticari hem de endüstriyel anlamda ehemmiyetli bir ortağı. Türkiye Alfa Romeo için çok ehemmiyetli bir pazar. Bu sebeple Alfa Romeo Tonale ’nin beynelmilel lansmanını İstanbul ’da reelleştirmekten memnuniyet dinliyoruz. Alfa Romeo yeni ürün gamı ile Türkiye premium pazarında ehemmiyetli oyunculardan biri olacak. Tonale de bu yolculuktaki ehemmiyetli km taşlarından ilki” dedi.

Alfa Romeo Türkiye Marka Direktörü Özgür Ziynetli, arabanın Mart ayında tanıtılması ile beraber, Avrupa’da 20 bin sipariş aldığından bahsederek, “Tonale ’yi ülkemizde Temmuz ayında ön siparişe açtık. İlk 100 taşıtımızı, internet üzerinden 15 dakika gibi kısa bir vakitte tükenmesi ülkemizde de modele olan alakanın göstergesi oldu. Ürün gamımıza dizel motor alternatifinin ve ileriki yarıyılda şarj edilebilir hibrit versiyonların da katılması ile pazarın pozitif tepkininin daha da süratlenmesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye ’de kompakt SUV ’ların premium araba pazarının yüzde 21,5 ’lik hisse ile en büyük segmentini oluşturduğunu söyleyen Ziynetli, “Tonale ’nin ürün gamına ilave edilmesi ile senenin ilk 9 ayında geçtiğimiz senenin satış sayısını geride vazgeçtik. Bu sene sonunda ise geçtiğimiz senenin beş katından fazla satış adedine erişeceğimizi öngörüyoruz. Alfa Romeo markası için Türkiye ’de yeni ve gelişmeye işaret eden bir yarıyıl, Tonale ile başlıyor” diye konuştu.

Ziynetli’nün verdiği bilgiye göre, geçen sene Türkiye’de toplam 200’e yakın taşıt satan Alfa Romeo, bu sene 1000 adetlik satış hedefliyor.

Türkiye ’de kompakt SUV pazarının yüzde 30 ’unu dizel motorların oluşturduğunu söyleyen Ziynetli, “Dizel, Türkiye pazarı için ayrı bir ehemmiyete sahip. Pazar araştırmalarından da öğreniyoruz ki Türkiye ’de araba satın alanların yüzde 50 ’sine yakını bir sonraki araba seçimlerini de dizelden yana kullanıyor. Özellikle işletmeler ve uzun yol yapanlar açısından Tonale ’nin ehemmiyetli bir seçenek olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Tanıtımda hazır bulunan Alfa Romeo Evrensel Pazarlama ve İrtibat Başkanı Francesco Calcara da, Alfa Romeo’nun, Stellantis grubunun evrensel premium markası olduğunun altını çizerek, “Küresel bir araba olan Tonale, Avustralya ’dan Japonya ’ya, Amerika ’dan Çin ’e, tüm evrensel pazarlarda yer alacak. Bu nedenle de Avrupa ve Asya ’nın buluşma noktası olan İstanbul, Tonale ’yi tanıtmak için harikulade bir yer” diye konuştu.

Calcara, İtalyan markanın 2027 ’den itibaren yalnızca elektrikli araba üreteceğini de aktararak, “2023 senesinde Tonale ’nin şarj edilebilir hibrit versiyonu satışta olacak. 2024 senesinde ise markanın elektrikli motor gamının yanında ürün gamında yer alacak içten yanmalı motorları satışa sunacağız. 2025 ’te ise Alfa Romeo ’nun ilk tamamen elektrikli modeli tanıtılacak ve tasarı dahilinde Türkiye pazarında da satışa sunulacak. 2027 senesinden itibaren ise Alfa Romeo ürün gamının tamamı elektrikli olacak ve markanın 0 emisyon niyetine erişmiş olduğunu göreceğiz” bilgilerini paylaştı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın