Anasayfa » İlaç Rehberi » Anafranil

Anafranil

Antibeksin nedir ne için kullanılır, Antibeksin nasıl kullanılır, Antibeksin ’in saklanması, Antibeksin ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Antibeksin’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Şurup

Efedrin HCL 5 mg, sodyum sitrat 65 mg, thiokol 175 mg, feniramin maleat 15 mg/ölçek

Ambalaj: 

100 mL’lik şişe.

Endikasyon:

 Üst solunum yolları enfeksiyonlarında, nezle,gribal enfeksiyonlar, alerjik rinit ve saman nezlesi gibi alerji ve soluk darlığı, kuru öksürükle izleyen vaziyetlerin rehabilitasyonunda,sigara içmeye bağlı olan ve olmayan kronik bronşitlerin tedavisindeve öksürüğü yumuşatarak soluk borusunun tahriş olmasına mani olmayı gerektiren öteki tüm vaziyetlerde kullanılmaktadır.

Kontrendikasyon: 

Bileşimdeki maddelerden rastgele birine fazla duyarlılığı olanlarda, yenidoğanlarda, prematürelerde, hamilelerde emzirme yarıyılında kullanılmamalıdır.

Uyarılar: 

Glokomlu, hipertansiyonlu, diyabetli hastalarda,iskemik kalp hastalığı, hiperprostatı ve hipertiroidizmi bulunanlardadikkatle, ufak dozlarda kullanılabilir. Bileşimdeki antihistaminik sebebiyle sedasyon, uykuya meyil ve refleks kaybı oluşturduğundan;yüksek yerlerde ve dikkat isteyen cihazlarda çalışanlar veya araba kullananlar, belirtilen işleri yapmaktan veya ilacı almaktan sakınmalıdır.Depresan tesir şiddet edileceğinden içki, trankilizan veya uyku ilaçlarıyla birlikte alınmasından kaçınılmalıdır.

Yan Tesirleri: 

Bulantı, kusma, taşikardi, idrar retansiyonu,sedasyon ve uykuya meyil gö-rülebilir; doz eksiltilirse geçer.

İlaç Etkileşimleri:

 MAO inhibitörleri, antihistaminiklerin antikolinerjik tesirlerinin şiddetini artırabilir ve sempatomimetiklerin tesirleri uzatabilirler. Sempatomimetikler metildopanın, dekamilaminin,rezerpinin ve veratrum alkaloidlerinin antihipertansif etkileriniazaltabilirler.

Doz Teklifi: 

Erişkinler için dozaj, hastalığın şiddetine göre hekim tarafından ayarlanır. Genel olarak kullanılan dozaj, her yemekten sonra bir çorba kaşığı 15 mL=3 ölçek, başka bir deyişle 9 ölçek/gündür. Çocuklar İçin uygulanan dozda 6 yaşına kadar günde 3 kere yarım ölçek, 6 yaşından büyükler için ise günde 3 kere 1 ölçek yemeklerden yarım saat sonra verilir1 ölçek=5ml

İçeriği Oyla

Yorum yapın