Anasayfa » Genel » Antalya piyazı nasıl yapılır? Piyazın en güzel hali Antalya piyazı tarifi ve malzemeleri…

Antalya piyazı nasıl yapılır? Piyazın en güzel hali Antalya piyazı tarifi ve malzemeleri…

Antalya piyazı nasıl yapılır sorusunun yanıtı haberimizde. Tahinli olarak da yapılan ve bu sayede ünü sınırları aşan Antalya piyazının tarifi ve malzemeleri konusunda vatandaşların meraklı araştırması da sürüyor. Antalya usulü tahinli piyaz, yaz döneminin en çok tüketilen piyazlarındandır. Piyaz nasıl yapılır, İşte Antayal piyazı tarifi…

ANTALYA PİYAZI NASIL YAPILIR?

Yaklaşık yüzyıldır Antalya ve yöresinde tüketilen ve yabancı misafirlerin tadına bakmadan gitmediği Antalya Piyazı’nın ünü sınırları aşmıştır. Tarator soslu bir fasulye yemeği olan Antalya piyazı, bu haliyle diğer piyazlardan ayrılır.

Antalya hakkında yazılmış eserlerde eskiden kullanılan Çandır fasulyesinin yemeğe özellik kattığı belirtilmektedir. Günümüzde ise Çandır fasulyesi üretiminin çok kısıtlı olması nedeniyle, bu fasulyenin özelliklerini taşıyan, küçük taneli, mat, damarlı Sıra tipi kuru fasulye kullanılmaktadır. Böylelikle kuru fasulye pişme esnasında dağılmamaktadır. Piyaz, ayırt edici ana lezzetini küçük taneli fasulyesinden ve kuru fasulye üzerine bolca dökülen tarator sosundan almaktadır.

Antalya usulü piyaz, Türk Patent Enstitüsü tarafından 2017 yılında tescil edilen Mahreç işareti ile coğrafi işaretli ürünler arasındaki yerini almıştır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın