Anasayfa » Genel » Araç almak isteyenlere kötü haber! Ekspertiz ücretleri tırmanışa geçti

Araç almak isteyenlere kötü haber! Ekspertiz ücretleri tırmanışa geçti

Ekspertiz fiyatları tırmanışa geçti.

Sıfır vasıta imalinde yaşanan aksaklık yurttaşları ikinci el araba alımına yönlendirdi. Hal böyle olunca ikinci el araba almak isteyen yurttaş taşıtı almadan evvel ekspertiz işletmesine götürüyor. Ekspertiz fiyatları ise son günlerde tırmanışa geçti. Maliyetler şirketten şirkete farklılık gösterirken ekspertiz fiyatları 3 bin liraya kadar çıkmış vaziyette. Peki böyle bir vaziyette yurttaş ne yapmalı?

Mevzuyla alakalı milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Harcayıcı Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı: “İkinci el oto satışlarında ekspertiz gerekliliği getirildi. Bu şu açıdan çok ehemmiyetli. Raporu yazan ekspertiz işletmesi ya da şahıs taşıtta daha sonra ortaya çıkacak ayıplardan mesul oluyor. Dolayısıyla maliyetlerin yükselmesi ikinci el oto piyasasında vasıta almak isteyenlerin harcayıcı zorunluluğunun makûsa kullanılması olarak tezahür etmiştir.

Başka Bir Deyişle burada lüzumlu olarak satın alacağı vasıtaya ekspertiz yaptıran harcayıcı oldukça ciddi bir tutar ödemekte karşı karşıya kalmakta, fiyat ödemekten sakındığı takdirde taşıtta ortaya çıkabilecek tehlikelerle baş başa vazgeçilmektedir. Bu sebeple Ticaret Bakanlığı ’nın, yetkililerin oto ekspertiz fiyatına tanımlanacak bir skalaya göre tavan fiyat uygulaması yerinde olacaktır.

“BAKANLIK SKALA TERTİP EDEREK TAVAN FİYAT GETİRMELİ”

Ya bu bedeli ödemekten sakınacak tehlikeye girecek ya da çok yüksek bedel ödeyerek ekspertiz raporunu elde edecekler. Yaptırmasa tehlikeyi büyük, yaptırırsa maliyeti yüksek, bu gidişatın önlenmesi açısından alakalı Bakanlıkların skala tertip ederek tavan fiyat getirmesi gerekiyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın