Anasayfa » Genel » Araçlarda kış bakımı! Kış şartlarının etkisini azaltmak için dikkat edilmesi gerkenler

Araçlarda kış bakımı! Kış şartlarının etkisini azaltmak için dikkat edilmesi gerkenler

Soğuk ve yağışlı havalar ile beraber değişen yol koşulları için dikkat edilmesi gerekenler…

Yaz mevsiminin sona ermesiyle beraber tüm sürücülerin taşıt bakımı mevzusunda temkinlerini alması gerekiyor. Sürücülerin negatifliklerle karşılaşmamaları için lastik, akümülatör, fardan motor yağına kadar vasıtasının bir hayli noktasını hakimiyet ettirmesi gerekiyor.Yaz aylarında çok kullanılmayan silecekler, fazla ısıya maruz kaldığında kış aylarında bereketliliğini yitirebiliyor. Özellikle 0 derece ve altına inen hava sıcaklıklarında suyun donmamasını sağlayan antifriz, soğutma sistemindeki kireçlenme, yıpranma, pas gibi negatif tesirlere karşı da arabayı gözetiyor.

LASTİK VE FARLAR

1 Aralık haysiyetiyle ticari vasıtalarda kış lastiği gerekliliği başlıyor. Kış lastikleri hamur ve desenleri haysiyetiyle ıslak ve karlı zeminde daha tesirli yol tutuş sağlıyor. Net görüş için kışın farların yaza göre daha sık kullanıldığını belirten uzmanlar yağış ve sis koşullarında farların düzgün çalışmasının hayati ehemmiyet taşıdığını vurguluyor. Uzmanlar, “Salıncak, alt rotil gibi temel süspansiyon personellerinin, özellikle tuzdan kaynaklanan kirlenme sebebiyle kumpaslı olarak hakimiyet edilmesi gerek. Uzun zaman kullanılmış filtreler değiştirilmeli. Ayrıca, yakıt donmalarına karşı yakıt filtresinin hakimiyet edilmesi ve taşıtın klimasının sıhhatli çalışabilmesi için polen filtresinin pak olması gerek” diyorlar. 

DÜŞÜK TAZYİK 

Küresel ısınmayla beraber her geçen sene daha çetin geçen kış ayları evvelinde belli noktalara dikkat edilmesinin zorunluluğunu ifade eden Aşin Araba Genel Müdürü Okan Erdem de “Havaların soğumasıyla en büyük problem akümülatörlerde ortaya çıkıyor. Mevsim metamorfozlarında hortum ve contalarda yırtılma ve çatlamalar soğutma ve yağlama sisteminde firarilerin önünü açabiliyor. Sürücülerin kendi kendilerine yapacakları kolay hakimiyetler dışında kış evveli arabalarına kapsamlı bir servis hakimiyeti yapılmasını nasihat ediyoruz. Kış gelmeden önleminizi alın.” dedi. Bir Hayli çağdaş arabada TPMS ismi verilen Lastik Tazyiki Hakimiyet Sistemi bulunsa da, Doğru tazyik bedellerinin sisteme girildiğinden emin olmak gerekiyor. Ambardaki kışlık lastiklerinizin diş derinliği ve imal tarihini de önden hakimiyet etmekte fayda var.

İçeriği Oyla

Yorum yapın