Anasayfa » Genel » Baha

Baha

Baha Biyografisi

Romantik prens olarak anılan Baha, aşk şarkıları denince ilk akla gelen ad olmuştur.

Baha, 17 Eylül 1969 tarihinde Kayseri‘nin Bünyan ilçesinde doğmuştur. Hakikat ismi Bahattin Gündoğdu ’dur. Bir yaşında iken ailesi ile beraber Ankara ’ya göç ettiler. Çocukluğu ve mektep yaşamı Ankara‘da geçen Baha, Başkent Lisesinden mezun oldu. 1991 senesinde Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı bvefatında viyola eğitimi alarak, mezun oldu. Ablası da müzik hocadır.

Baha, Gazi Üniversitesinde talebe iken kurmuş olduğu grup Katma Değer Vergisi ile ilk pop konserini asıllaştırdı. Daha sonra müzik hocalığı yapmış ve özel dersler vermiştir. Aynı zamanda o yarıyılda profesyonel bir futbolcu olan Baha 8 sene süren bir futbolculuk yarıyılından sonra Galatasaray‘a transfer olacakken geçirdiği rahatsızlıktan dolayı futbolu bırakmak zorunda kaldı ve tamamen müziğe yöneldi.

1999 senesine kadar ağabeyi Sait ile birlikte cafe-bar firmacılığı yaptı.

Baha, albüm çıkarıncaya kadar, yurdun farklı yerlerinde çok kıymetli müzisyenlerle çalışma fırsatı bulmuştur. Aynı zamanda besteci kimliği olan Baha’nın birçok şarkısı öteki sanatçılar tarafından seslendirilmiştir.

Romantik prens olarak anılan Baha, aşk şarkıları denince ilk akla gelen ad olmuştur. 1999 Haziran ayında Aşkın Tebessümü isimli ilk albümünü çıkardı. Aşkın Tebessümü albümü tuttuğu yüksek satış grafiğinden dolayı birçok ödül almıştır. Aynı zamanda Baha’ya da senenin sanatçısı ödülşanı getirmiştir. Bu albümle birlikte İstanbul ’a yerleşmiştir.

2003 yazında “Aşkın Tebessümü”, “Aşk Olmazsa” ve “Aşk Acısı Konserleri” ismi altında Türkiye ve Avrupa turnesi hakikatleştirmiştir.

22 Mayıs 2017 tarihinde, Yunanistan‘ın Rodop şehrindeki, 17. Yassıköy Belediyesi Kiraz Festivali’ne katıldı.

Baha, ulusal bilardocu Semih Saygıner hayranlığıyla başladığı bilardoda kısa müddette büyüme kaydoldu. Ulusal ekibe alınan Baha, Aralık 2016 ayında Mısır‘ın Hurgada kentinde yapılan 3 Byemin Bilardo Dünya Kupası şampiyonasına katıldı.

Albümleri :
1999 – Aşkın Tebessümü
2000 – Aşk Olmazsa
2003 – Aşk Acısı
2005 – Aşk Rüzgarı
2007 – Aşk Andı
2008 – Kaçak Aşk
2010 – Aşkı Dinlemek İstediğin Her Zaman
2013 – Aşk Baha’ne
2017 – Aşk’a Devam

İçeriği Oyla

Yorum yapın