Anasayfa » Genel » Bakan Varank’tan TOGG’un fiyatı ile ilgili yeni açıklamalar! TOGG’un fiyatı ne kadar olacak?

Bakan Varank’tan TOGG’un fiyatı ile ilgili yeni açıklamalar! TOGG’un fiyatı ne kadar olacak?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank A Haber canlı yayınında yerli ve ulusal araba TOGG ile alakalı merak edilenleri cevapladı.

Bakan Varank'tan TOGG'un fiyatı ile ilgili yeni açıklamalar! TOGG'un fiyatı ne kadar olacak?

Türkiye’nin arabayı Togg için geri sayım başladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı Gemlik’teki yapım kuruluşu açılacak ve ilk araba yapım bandından inecek. Peki TOGG’un satış maliyeti ne kadar olacak?

İşte Bakan Varank’ın açıklamalarından satır başlıkları…

C sınıfı SUV bir taşıtla kendi sınıfında piyasada rekabet edecek bir maliyettan satışa çıkacak. Dolayısıyla Togg’un maliyetini merak edenler bu sınıftaki vasıtaların maliyetlerine bakabilir. Başka Bir Deyişle elektrikli olmasına karşın piyasadaki benzin ve dizel SUV diğer vasıtaların maliyetlerine bakabilir vatandaşlar.

Togg’daki dostlarımız maliyet mevzusunda kendileri karar verecek. Mart ayında piyasaya sürülecek bir taşıt için şimdiden dolaysız maliyet açıklanması Doğru olmaz zati.

Bakan Varank'tan TOGG'un fiyatı ile ilgili yeni açıklamalar! TOGG'un fiyatı ne kadar olacak? - Resim : 2

TÜRKİYE’NİN SENELERDİR BEKLEDİĞİ İLK ARABA

Türkiye’nin ilk yerli arabayı değil reelinde Türkiye’nin ilk arabayı diyebiliriz. Türkiye’nin daha evvel bir Devrim Arabayı serüveni olmuştu. Ama o proje hayat bulamadı. Bu Türkiye’nin senelerdir beklediği ilk arabayı. Hatta Togg’daki dostlarımızın tabiri ile bir arabadan öte bir proje.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim’de Gemlik’teki kuruluşun açılışını hakikatleştirecek. İlk seri yapım taşıtlar banttan inmiş olacak. Biz ona hummalı biçimde hazırlanıyoruz.

TOGG’UN MALİYETİ NE OLACAK?

Bu projeyi ilk bülten ettiğimiz andan itibaren bu otomobilleri 2019’un sonundan tanıttığımızdan itibaren vatandaşlarımız maliyetini merak ediyor. Tabi bu özel sektör yatırımı. Burada bir araba üretmenin yanında bir teknolojik alet üretmenin yanında firma bir marka oluşturmaya çalışıyor. Bir ticari teşebbüsü hayata geçirmeye çalışıyor.

“TOGG FİYATIYLA BENZİN VE DİZEL TAŞITLARLA REKABET EDECEK”

Bu anlamda maliyet siyasetleri işletmenin tanımlayacağı mevzular ama ilk günden itibaren dostlarımız C seğmen SUV ile piyasaya çıkacaklarını belirtiyorlar. C segment SUV taşıt ile piyasaya çıkacağız. Piyasaya hitap edecek bir maliyet olacak. Piyasadaki C segment SUV taşıtlar ile maliyeti eş olacak. Elektrikli olmasına karşın dizel-benzinli taşıtlarla maliyet olarak yarışacak. C segmente alaka giderek çoğalıyor. Mükemmel bir arz var ama henüz ön arz alınmadı.

800-900 BİN LİRA DEMEK OLASI MÜ?

Sayı telaffuz etmek Doğru değil. Elektrikli arabalarda ÖTV oranını yüzde 10 düşürdük. Yeni nesil taşıtları daha uygun maliyetlerle alabilmesi için hükümet olarak vergi siyasetlerinde zorunlu adımları atmış olduk. Firma bunu kamuoyuna satışa çıktığı zaman bilgilendirmeler yapacak.

ÖN ARZ BAŞLADI MI?

Nereye gidersek gidelim ‘Sayın Bakanım Togg almak istiyoruz’ diyorlar. Mükemmel bir arz var. Vasıtanın ön satışıyla alakalı resmi arz toplama yapılmadı. Önümüzdeki yarıyılda firma tasarılamalarını yapacaktır. Doğruten Türkiye ’nin arabayı projesi mükemmel coşku uyandıran bir proje.

Allahın İzniyle Türkiye ’nin arabayı projesi şerefi yaşatmanın yanında Türkiye otomotiv yapımında güçlü ülkelerden birisi bizim 2 milyon taşıt üretme kapasitemiz var. Teknoloji değişirken dünyaya Türkiye ’nin sunduğu bir seçenek olacak.

100 yıldır araba üreten ülke ile müsabaka ünsünüz yok ama elektrikli arabalarla sanayinin dönüşmesiyle beraber biz 100 senelik ülkelerle aynı noktada işe başlıyoruz. Yüzde 100 doğuştan elektrikli olacak dediğimizde bize gülenler oldu. Ama bugün tam markalar biz elektrikli arabada geç kaldık diyorlar.

İlk motor yurt dışından gelecek sonrasında yerlileşmesi ile alakalı çalışmalar devam ediyor. Neden ilk motor yurt dışından geliyor. Otomotiv sanayisi yanılgı kabul etmeyen bir sanayi sizin Doğruluğu kanıtlanmış mahsuller kullanmaya gereksiniminiz var.

Biz dostlarımızla masaya oturduğumuzda ilk koşul olarak şunu koyduk. Bu taşıt en az yüzde 51 yerli olacak. Dolayısıyla şu an onlarca değil Togg ’un suratlarca tedarikçisi var. Türkiye ’den yapım yapan şirketler var. Bu taşıt piyasaya çıktığında asgari yüzde 51 yerlilikle piyasaya çıkacak.

TAŞITLA ALAKALI OLARAK TAKSİT VEYA KREDİ ALTERNATİFLERİ ÇALIŞMASI VAR MI?

Devlet bankalarımızla biz çalışmak isteriz, görüşüyoruz. Bankalar ellerini taşın altına koymak için istekli olduklarını söylüyorlar. Şu anda bu işler için erken, öncelikle ilk hedef 29 Ekim ’de seri yapım bandında bu vasıtaların indirilmesi.

Şu anda ilk imaller satılacak imaller değil. Arabanın piyasada çıkabilmesi için tip onayı vakası var. Onay alması gerekiyor seri yapım banından inecek ilk vasıtalarda test harekâtları için Avrupa ’ya gidecek. Türk tip onayı ve Avrupa tip onayı almak için teste gidecek. Oralarda aktüelleme yapmak gerekiyorsa o farklılıklar yapıldıktan sonra satılacak taşıtlar üretilmiş olacak. 29 Ekim ’den sonra banttan inecek taşıtlar test harekâtlarına gidecek taşıtlar olacak.

29 EKİM ’DE SÜRPRİZ VAR MI?

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu Gemlik ’te hakikatleştirilmeyecek. Cumhurbaşkanımız fabrika açılış merasiminde bulunacak. Burada Doğruten belleklerde kalacak, vatandaşlarımızın da Türkiye ’nin yüzüncü senesine bir kala uslarda kalacak görüntüleri vermek istiyoruz. Hoş bir açılış yapmaya çalışacağız.

Teknoloji ile alakalı değişik bilgiler kamuoyunda bilinmez bilgileri kamuoyuna bülten edilecek. Firma önümüzdeki yarıyılda yapacakları ile alakalı yeni bilgileri bülten edecek.

İçeriği Oyla

Yorum yapın