Anasayfa » Genel » Bakanlık harekete geçti! Sıfır kilometre otomobil satışlarında 39 ilde inceleme başlatıldı

Bakanlık harekete geçti! Sıfır kilometre otomobil satışlarında 39 ilde inceleme başlatıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründe stokçuluk ve haksız maliyet çoğalışlarına karşı 39 şehirde çalışmalara başladı.

Bakanlık harekete geçti! Sıfır kilometre otomobil satışlarında 39 ilde inceleme başlatıldı

GEÇEN SENE EYLÜL AYINDAN BU YANA SATILAN 260 BİN VASITA MERCEK ALTINA ALINDI 

Geçen sene Eylül ayından bu yana satılan 260 bin vasıta mercek altına alındı. 13 distribütör ve 256 bayiiden satış sürecine ait detaylı bilgi arz edildi.

Ayrıca, 260 bin müşteriye de erişilerek satın aldıkları taşıtlar için elden ödeme yapıp, yapmadıkları, lüzumlu aksesuar satın almaya zorlanıp zorlanmadıkları gibi bilgiler istendi.

Aksesuar değerden mi yoksa banka üzerinden mi yapıldığı soruldu. Liste maliyetinin üzerinde arz edilen fiyat ‘vergi firariciliği’ sayıldı. Liste maliyetleri üzerindeki ödemeler ve tahsilat usulü hakkında bilgi arz edildi. Liste maliyetinin üzerinde arz edilen fiyat vergi firariciliği olarak nitelendirilecek.

Analiz neticesinde vasıta satışlarında kanunsuzluk tespit edilirse alakalı bayi ve distribütörlere cezai harekât uygulanacak.

“CEZAİ MÜEYYİDE UYGULAYABİLİR”

Geçtiğimiz günlerde mevzuyla alakalı milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Vasıta Satıcıları Derneği İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sıfır arabaya ulaşımın oldukça efor olduğu bu yarıyılda bayilerin bireylere istisnalı öncelik tanımak ismine liste maliyetlerine ek olarak ekstra aksesuar satışı ya da kasko ve trafik sigortasını kendi bünyelerinde yaptırma lüzumluluğu arz ettikleri gibi bazı iddialar gündemdeydi.

Bakanlığımız mevzu üzerinde geriye dönük analiz başlattığını açıkladı. Bu noktada Bakanlığımız iddialar üzerinde somut ispata eriştiği taktirde legal çerçeve içerisinde cezai müeyyide uygulayabilir. Ehemmiyetli olan bu cins arzlar varsa önüne geçilmesidir.

Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş geçtiğimiz günlerde vasıta stoklamak suretiyle arabaya erişimi eforlaştıran ve piyasayı daraltan birey ya da kuruluşların tespiti hakkında Ticaret Bakanlığımız nezdinde çalışma başlattıklarını açıklamıştı.

Biz ikinci el araba satıcıları olarak yetki evrakı ve tabi olduğumuz idaremelik ile Ticaret Bakanlığımızın vergiye tabi olan legal kuruluşlar olduğumuz için de Maliye Bakanlığımızın her daim teftişi ve himayeyi altındayız.

Başka Bir Deyişle aldığımız ve sattığımız arabalar ile stoklarımız legal olarak kayıt altında bulunmaktadır. Dolayısı ile sayın Bakanımızın burada maksadının sektör dışı bazı birey ya da kuruluşlar olduğunu düşünüyoruz.

İMALE NEDEN ARA VERİLİYOR?

Olağan süreçte fabrikalar senede bir ya da iki kere bakım onarım ya da bant farklılığı nedeniyle imale ara verebiliyorlar. Sıradan dışı verilen araların temel nedeni hammadde tedarik kasveti. Yeteri kadar parça üretilip tedarik edilemediğinden fabrikalar bir müddet imale ara vermek zorunda kalabiliyorlar.

LÜZUMLU SATIŞ

Lüzumlu aksesuar satışı kasko ve trafik sigortasının kendi bünyelerinde yapılmasının lüzumlu yakalanması ya da değiş tokuşa ikinci el vasıta almadan sıfır araba satışı yapılmaması gibi duyumlar hem yurttaşlarımızdan hem meslektaşlarımızdan geliyor. Bu noktada ticaretin akışını bozan haksız uygulamaların önüne geçilmesini ve bu mevzular hakkında çalışma yapılmasını bizlerde oldukça pozitif karşılıyoruz.”

 

 

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın