Anasayfa » Genel » Barış Doster

Barış Doster

Barış Doster Biyografisi

Barış Doster, 1973 senesinde Kars‘ta doğmuştur. Babası psikiyatrist Btutsak Doster, annesi yazar Neşe Doster ’dir.

Kars Gazi İlkokulu’nu bitirdikten sonra istanbul ’a taşındılar. 1990 senesinde Kadıköy Anadolu Lisesi’nden, 1994 senesinde İstanbul Üniversitesi Siyasal Balakalar Fakültesi Beynelmilel İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin İktisat Fakültesi Beynelmilel İlişkiler Bölümü’nde, Türk siyasal hayatı üzerine yazdığı tezle yüksek lisansını, Atatürk‘ün Kurtuluş Savaşı’nda izlediği dış siyaseti, Türk dünyasına ve mazlum halklara dönük yaklaşımını araştırdığı çalışmayla doktorasını bitirdi.

2011 senesinde politik tarih alanında doçent oldu. Üniversitede okurken gazetee Nokta mecmualarında, Cumhuriyet Gazetesi ’nde 15 sene gazetecilik yaptı. Türk siyasî yaşamını, Türk dış siyaseti, enternasyonal ilişkiler mevzularında çok rakamda haber, sohbet, yazı dizisi hazırladı. Muhtelif mecmua ve kitaplarda yazıları yayınlandı, konferans ve seminerler verdi.

Barış Doster, gazeteciliğe 1994 senesinde başladı, 1996- 2006 seneleri arasında Cumhuriyet gazetesinde çalıştı. İç ve dış siyaset üzerine çok rakamda haber, sohbet ve yazı dizisi yaptı. Türk siyasal hayatı, Türk dış siyaseti ve beynelmilel ilişkiler mevzularında muhtelif mecmua ve kitaplarda çok rakamda yazısı yer aldı. Latin Amerika, ABD ve İngiltere‘de uzun süreli araştırmalar yaptı.

Muhtelif üniversitelerde ve askerliğini yaptığı sırada Kara Harp Okulu’nda Beynelmilel İlişkiler, Türk Devrim Tarihi, Türk Dış Siyaseti, Türk Siyasal Yaşamı ve Kitle İrtibat Sosyolojisi dersleri verdi. Stratejik Araştırmalar Enstitüsü ’nde SAREN Enternasyonal İlişkiler, Türk Devrim Tarihi, Türk Dış Siyaseti, Siyaset Bşehrimi, Güvenlik Taktikleri, Mahallî Bazlı Devletler Analizi, Kamuoyu Oluşturma Teknikleri, Habercilik, İhtisas Gazeteciliği dersleri verdi.

Marmara Üniversitesi İrtibat Fakültesi’nde öğretim azası vazifeyi yaptı. Jeopolitik, Dış Sayfa ve Bildiren mecmualarının yazı heyeti azalığı yaptı. “Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Halklar” isimli kitabın yazarıdır.

Barış Doster, 27 Ekim 2007 tarihinde Hülya Arıksoy ile İstanbul ’da evlendi.

Kitapları :
2016 – Sopanın Ucundaki Bağlaşık
2014 – Emperyalizm ve Türkiye
2011 – Soros, CFR ve Arap Ayaklanması: Orhan Koloğlu, Mehmet Ali Güller ve Haluk Hepkon ’la birlikte
2009 – Müfid Ekdal – Tanıdığım İnsanlar, Yaşadığım Vakalar
2009 – Şu İngilizler Canımı Çok Sıkıyor -Bir Enver Paşa Kitabı Barış Doster, Bingür Sönmez, Murat Çulcu, Orhan Koloğlu, Taylan Sorgun
2009 – Orhan Koloğlu – Bilimselden “Medyatik”e Tarih
2008 – Türkiye ve Karanlık Savaş
2007 – Abluka Etme Altındaki Türkiye
2004 – Atatürk, Türk Dünyası ve Mazlum Halklar

İçeriği Oyla

Yorum yapın