Anasayfa » Genel » Bir yerli otomobil daha geliyor! Bu otomobili 16 yaşındakiler de kullanabilecek

Bir yerli otomobil daha geliyor! Bu otomobili 16 yaşındakiler de kullanabilecek

Türkiye, Gemlik ’te üretilmeye başlanan ilk yerli ve ulusal araba Togg ’u konuşurken, İnegöl ’de yürütülen elektrikli araba projesi Amperino tatlı bir coşkuya neden oluyor.

İnegöl ’de faaliyet gösteren Saloni Mobilya, Erhun Mobilya Donanımları, Yol Mobilya, Lenova Mobilya, Orimak Makina ve İyon Mekatronik eforlarını birleştirerek geçtiğimiz sene kamuoyuna elektrikli vasıta projesi Amperino ’yu duyurmuştu. 

İnegöl ’de faaliyet gösteren Saloni Mobilya, Erhun Mobilya Donanımları, Yol Mobilya, Lenova Mobilya, Orimak Makina ve İyon Mekatronik eforlarını birleştirerek geçtiğimiz sene kamuoyuna elektrikli vasıta projesi Amperino ’yu duyurmuştu. 2023 sonunda taşıtın ilk prototipi çıkarılıp, tip testi alındıktan sonra 3 karakter taşıtın seri yapımına 2025 ’te başlanacak. Şehir içi kullanıma uygun olacak Amperino ’nun İdare Heyeti Başkanı Yakup Canseven, projenin nasıl ortaya çıktığını, gelişimini ve maksatlarını anlattı.

Pandemi döneminde araştırmalara başladıklarını ve nihayetinde 2019 senesinde şehir içi elektrikli araba üretme kararı alıp bunu kamuoyuna duyurduklarını belirten Yakup Canseven “Bunu yaptığımızda inanın bir mühendisimiz dahi yoktu. Tek teknik şahıs matematik mühendisi olarak bendim. Erhun bünyesinde mühendislerimiz var ama elektrikli vasıta ve otomotiv alanında uzman bir teknik takımımız yoktu. Projeyi, Saloni ve Erhun ’un imal ve ticari galibiyetinden dolayı bizlere güvenlerinin bütün olduğunu bildiğimiz bu dostlarımıza kavrattık. Bu güvenle dostlarımız bize inandılar ve projeye ortak oldular. Bir mühendislik takımı kurmaya başladık. Kıbrıs ’ta daha evvel de elektrikli araba sektöründe faaliyette bulunan yerli bir işletmede tasarım, şase ve pil ile yazılım mevzularında lider üç mühendise öneri götürdük. Dostlarımız ikna olup projeye inandılar. Böylece ilk çekirdek kadroyu kurmuş olduk. Kıbrıs ’ta onların ürettikleri vasıtalar 50 ’şer bin kmleri geçti. Bu üç lider mühendisimiz, sonra aynı zamanda projenin paydaşı da oldular. Şu an 35 dostumuz var. Şu an kendi teknolojimizi kendimiz geliştiriyoruz. Taşıtın tam teknolojileri, A ’dan Z ’ye bize ait. Aspilsan, 2023 seneyi Haziran ’ında bizim kullanacağımız bataryayı da üretecek. O da olursa tamamen pil de yerli olacak. Türkiye ’de ilk kere pilde soğutma teknolojisi kullanılacak. Reel Zamanlı İrtibat Sistemi GİS Türkiye ’de ilk kere Amperino mühendisleri tarafından geliştirildi ve vasıtamızda kullanılacak. L6-L7 sınıfındaki elektrikli vasıtalarda kullanılacak hub motor Türkiye ’de ilk kere üretildi. Biz teknolojilerini büyüttük ve İstanbul ’da korunma sanayine hizmet veren, motor üreten Femsan şirketiyle paylaşıp motoru büyüttük. Motorun Ar-Ge ’si ve imali bitirildi, şu an ikinci versiyon şasemizde o motoru sınamış olacağız” dedi.

L7 sınıfı olarak öğrenilen elektrikli vasıtaların en üst sınıfı ve şu an hâlihazırda kullanılan M sınıfı binek vasıtaların bir alt sınıfı olan Amperino ’nun A2 ehliyeti ile 16 yaşında gençlerin de kullanabileceği bir segment olduğunu anlatan Canseven, “90 kilometre maksimum sürate ve 150 kilometre erime sahip olacak olan vasıtamız, otobana çıkabiliyor. Trim tasarımı sektörde 23 sene deneyimi olan Sedat Öztürk tarafından yapıldı. Yazılımı ise tamamen Amperino şirketinin Bilişim Vadisi ve İnegöl bürosunda geliştirilmekte. Üç karakter vasıta konsepti rakiplerine mukayeseyle daha geniş bir kitleye hitap etmekte. Biz şu an iki karakter bir taşıtın içine, başka bir deyişle o hacmin içine ince mühendislik hesaplarıyla üçüncü bireyi sığdırıp, bir karakter yer daha kazandırdık. Olağan koşullarda bu kadar boyutun içine ancak iki şahıs sığdırabilirsiniz. Biz elektrikli taşıtın avantajlarını kullanarak sürücüyü, önde ve ortada konumlandırdık. Bu elektrikli taşıtta ortada motor yok. Dolayısıyla biz sürücüyü ortaya aldık, pedal ile direksiyonu daha önde konumlandırdık ve arkada bize iki karakter yer kaldı. Biz şehirlerarası bir vasıta yapmıyoruz, Amperino ’yu şehir içi erişim için yaparuz. Dünyada sıradan bir insan sabah konuttan çıkıp, akşam eve döndüğünde maksimum 40 km yapar. Şayet pazarlamacı değilse, bir iş sahibi ise 40 kmyi geçmiyor. Bu İstanbul ’da 60 km, Bangkok ’ta 58 km. Ortalamaya vurduğunuzda dünya ortalaması 37 km. Bunun için niçin çok büyük bir vasıta, daha büyük kmler, daha büyük bataryalar yapasınız. Şu an bizim vasıtamız çok ufak. Yatay park edilen yerlere siz dikey bile park edebilirsiniz. Şundan emin olun; siz şehir içi ve şehirlerarası vasıtanızı ayrı alacaksınız. Artık firmalar şunlara bakacaklar; ne kadar elektrik kullanıyorsunuz, bunun ne kadarını yenilenebilir enerjiden elde ediyorsunuz? Yoksa ihracat yapamayacaklar veya ürettiklerini çok güç satacaklar. Kişisel karbon ayak izi bile takip edilebilecek, böyle günler uzak çok değil. Şayet bu ihtiyatları almazsak 20-30 sene sonra dünya yaşanmaz hale gelecek ne yazık ki. Biz Amperino ile buna da katkı sunmak istiyoruz. Gerçeğinde emeli de bu. Taşıtın gövdesini keten temelli bio-fiber malzemelerden üretmeyi tasarlıyoruz. Bu sayede vasıta ekonomik ömrünü doldurduğunda bir hayli parçası tabiata yine kazandırılabilecek. Zati böyle bir taşıtı elektrikli yapmanız çok değerli” diye konuştu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın