Anasayfa » Genel » Burçin Mutlu Pakdil Kim? Burçin Mutlu Pakdil Ne İş yapar?

Burçin Mutlu Pakdil Kim? Burçin Mutlu Pakdil Ne İş yapar?

BURÇİN MUTLU PAKDİL KİMDİR?

Burçin Mutlu-Pakdil, Türk gök bilimci, PGC 1000714 fihrist numarasıyla kayıtlara geçilen galaksinin kaşifidir. Galaksi, popüler bilim medyasında “Burçin’in Galaksisi” ismiyle anılmaktadır.

Burçin Mutlu Pakdil, orta öğrenimini Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesinde bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Fizik Kısmından 2009 senesinde mezun oldu. Texas Tech Üniversitesinde yüksek lisansını bitirdikten sonra Minnesota Üniversitesinden Astrofizik üzerine doktorasını aldı.

Ağustos 2017’den sonra Arizona Üniversitesinde üç sene hekime sonrası analist olarak, iki sene de Chicago Üniversitesinde NSF ve KICP Fellow olarak çalışmalarına devam etmiştir. Temmuz 2023’den itibaren ise Dartmouth College Fizik ve Astronomi Kısmında Takviyeci Doçent olarak vazife yapmaktadır.

Galaksilerin yapılarını araştırarak kara delikler ve içlerinde bulundukları galaksilerin evrimi üzerine çalışmalar yapmaktadır. İlk kere çift ulusa yapılı bir eliptik galaksinin tanımını yapmış, bu çalışması dünya medyasında geniş yer almıştır.

Yaptığı araştırmaları geniş kitlelere eriştirebilmek için Kuzey Karolina Natürel Bilimler Müzesinden bilim insanlarıyla yürüttüğü çalışmaların yanında, bilim dünyasında bayanların yolunun açılması için muhtelif platformlarda faal vazife almıştır.

5/5 - (2 Oy)

Yorum yapın