Anasayfa » Genel » Cafer Mahiroğlu

Cafer Mahiroğlu

Cafer Mahiroğlu Biyografisi

Cafer Mahiroğlu, 2023 Ocak ayında “Ulus TV” televizyon kanalını satın aldı.

Cafer Mahiroğlu, 1966 senesinde altı çocuklu bir ailenin oğlu olarak Sivas ’ın Akpınar köyünde doğmuştur. Daha altı aylıkken babasını kaybetti. İlkokul ve ortaokulu Sivas ’da bitirdi. Liseyi İstanbul ’da bitirdi. Liseden mezun olduktan sonra İstanbul‘da iş yaşamına atıldı. 1984 senesinde 18 yaşında iken İngilizce bilmek için talebe olarak gittiği İngiltere, Londra ’da konfeksiyon sektöründe çalışmaya başladı. Ütücülükten pakliğe her işi yaptı.

İngiltere ’deki Select adlı tekstil işletmesinin sahibi olarak bilinen Mahiroğlu, uzun müddet konfeksiyon sektöründe çalıştıktan sonra, konfeksiyon markasını satın alarak kendi işini kurdu. Bugün Romanya, Vietnam, İngiltere ve dünyanın pek çok yerinde fabrikası ve 6 binin üzerinde çalışanı var.

1991 senesinde çalışanı olduğu Armondi tekstil işletmesini alan Cafer Mahiroğlu, Top Shop, New Look, Dorotthy, Perkins, Tesco, Evans gibi birçok markanın üreticiliğini yapar.

1983 yılında kurulan ve kısa vakitte 350 mağazasıyla İngiltere‘nin büyük markalarından bkocaman haline gelen Select, 2007 yılında mali krize girince Cafer Mahiroğlu, işletmeye talip oldu ve 13 milyon sterline işletmeyi satın aldı. Faydasız ve kazanç sağlamayan mağazaları kapatarak organizasyonu kuvvetlendirdi ve işletmeyi yine ayağa kaldırmayı başardı.

Hali Hazırda bünyesinde İngiltere‘nin yanısıra, Türkiye, Romanya, Vietnam, Çin ve Hindistan‘da takribî 1500 ü Türk, 7 bine yakın çalışanı ile, imal fabrikaları ve mağazalar zinciriyle geniş bir istihdam alanı alana getiren Select, faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomilerine ehemmiyetli bir katma değer oluşturuyor.

İngiltere ’nin en zengin 100 insanı arasında bulunan Cafer Mahiroğlu, sıklıkla parasal kasvetler yaşayan ve batmak üzere olan markaları satın alıyor.

2017 senesinde de 2008 senesinde kurulmuş olan “Markofoni” isimli online alışveriş sitesini 15 milyon dolara satın aldı.

Beynelmilel mecmua Forbes ’in Türkiye versiyonu 2016 seneyi Kasım rakamında Cafer Mahiroğlu ’nun öyküsünü kapak yaptı. Forbes mecmuası, Mahiroğlu’nun başarı öyküsünü ‘Türk Kumaşı’, ‘Yeni Asil Ender‘ başlığı ile Kasım rakamında kapağına taşıdı.

cafer-mahiroglu-1.jpg

Cafer Mahiroğlu, CHP‘nin daha önceki Genel Başkanı Deniz Baykal‘ın sahibi olduğu “Ulus TV” televizyon kanalını 2023 Ocak ayında satın aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın