Anasayfa » Genel » Cahar Dudayev

Cahar Dudayev

Cahar Dudayev Biyografisi

Çeçenistan 1.Cumhurbaşkanı
Cahar Dudayistan’ın Yalho köyünde doğdu. Babası Musa Dudayev de 23 Şubat 1944’te Sibirya’ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında henüz, annesinin kucağında, 15 günlük bir bebekti. Çocukluk seneleri Çeçenlerin topluca sürgün edildikleri Kazakistan’da Sibirya bozkırlarında çok efor koşullar altında geçti. Orta öğrenimini Sibirya’da bitirdi.

1962’de Bütünbov Askeri Kaptan Yüksek Okulu’ndan ve 1966’da Uzak Mesafe Uçakları Kaptan ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1974 senesinde Gagarin Hava Harp Akademisi’ni bitirerek biltihapçı sınıf kaptan ve mühendis unvanını aldı. Kendisine SSCB Hükümeti tarafından toplam 12 madalya verildi ve tüm generalliğe kadar yükseldi. Sovyet tarihinde Stratejik Hava Güçleri’nde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak isminden bahsettirdi.

Estonya’da 1989’da Stratejik Hava Güçleri Filoları Komutanı iken Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin askeri güçı için Moskova’dan emir aldı. Ancak bu emri “yurdunun bağımsızlığı için çaba eden bir ulusun üstüne bomba atmam” diyerek yerine getirmedi. Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan evvel Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için ismi başkaldırıcı generale çıktı. Moskova bu itaatsizliği sindiremedi ve Dudayev’e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni’ye sürüldü. 1990 senesinin Mayıs ayında vazifesinden istifa etti.

Kasım 1990’da bir araya gelen Çeçen Ulusunun Kurultayı’na davet edildi ve sonradan “Çeçen Milli Kurultayı” ismini alan bu ulus meclisinin icra heyeti başkanlığına seçildi.

Demokratik eforlar, aydınlar ve tüm Çeçen milleti kendisini destek ver. 27 Ekim 1991’de yapılan tercihlerde %85 oranında rey alarak Çeçenistan Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.

Cahar Dudayev, Rusya’nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan’a karşı başlattığı işgal ve soykırım hareketine karşı “Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize dominant olamaz” diyerek, milletine “Cihad”emrini verdi. Böylece Çeçenistan karşı ataklara geçti. Dudayev’in önderliğindeki Çeçen milleti, iki seneye yakın bir zaman devam eden istiklal çabası verdi. Sonunda Mayıs 1996’da Ruslar Çeçenistan ’dan çıktılar.

21 Nisan 1996’da Çeçenistan’ın batısında bulunan GEHI-ÇU köyünde uydu telefon ile görüşme yaparken yeri tespit edilen Çeçenistan davasında ehemmiyetli bir yere sahip olan Cahar Dudayev, ABD ’li Milli güvenlik Ajansı NSA tarafından yeri apsisleriyle bütün olarak tespit edilip Ruslara bildirildi ve füze hücumuyla öldürüldü.

İçeriği Oyla

Yorum yapın