Anasayfa » Genel » Cahit Oben

Cahit Oben

Cahit Oben Biyografisi

Cahit Oben 1973 senesinde yaptığı “Canım Kardeşim” film müziğiyle o yıl Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Müziği Ödülü dalında ödül aldı.

Cahit Oben, 4 Ekim 1946 tarihinde İstanbul ’da doğmuştur. Ağabeyi Ahit Oben de müzisyendir. Konservatuvarda müzik eğitimini bitirdi.

1960’lı senelerin başlarında “Sailors” isimli grubu ile Türk Pop müziğinde ismini duyuran Cahit Oben 1964 senesinde, ritm gitarda Fikret Kızılok, bas gitarist Koray Oktay ve davulcu Erol Eriştir ile beraber “Cahit Oben Dörtlüsü” isminde müzik gurubunu kurdu. Aynı senelerde Özdemir Erdoğan, Cankut Özgül yine müzisyen olan ağabeyi Ahit Oben ile birlikte çalışmaları oldu. Kendilerini “daha ziyade Beatles tipi müzik yapan bir grup” olarak belirleyen Cahit Oben Dörtlüsü, İlham Gencer‘in Şişli ’de işlettiği Çatı Gece Kulübünde programlar yapmaya başladı.

Cahit Oben bir yandan da mahalle konserlerini sürdürdü. Bu arada kendi bütçeleriyle iki 45’lik plak doldurdular. Bunlardan ilkinde iki yabancı şarkıyı açıkladılar: Rolling Stones‘ın söylediği bir The Beatles şarkısı “I Wanna Be Your Man” ve “36 24 36”. İkinci plaklarında daha “kendilerine” döndüler. Plağın ilk suratında Silifke ’nin Yoğurdu vardı; diğer suratı ise bir besteydi: Hereke, aynı zamanda Fikret Kızılok‘un plak olarak yayınlanan ilk bestesiydi. Cahit Oben 4, Hürriyet Gazetesi‘nin düzenlediği Altın Mikrofon müsabakasının 1965 ayağına da “Makaram Sarı Bağlar / Halime” plağıyla katıldı. Grup bu plaklardan sonra, Cahit Oben’in müzik yaşamına nişanlısı Füsun Önal ile devam etmek istemesi sebebiyle ufaladı. 18 Mart 1967 tarihinde Füsun Önal ile nişanlandı.

Füsun Önal, Şenay Yüzbaşıoğlu, Melih Kibar, Yeşim şarkıcı ’in ilk sahne çalışmaları da Fikret Kızılok gibi Cahit Oben ile olmuştur.

Cahit Oben, 1965 seneyi Altın Mikrofon müsabakasında “Halimem” isimli bestesiyle finale kaldı. 1966 senesinde; Cahit Oben Dörtlüsü grubuyla “Her Gün Tartışma” şarkısıyla yine Altın Mikrofon müsabakasına katıldı.

1970 senesinde rejisör Bilge Olgaç‘ın “Linç” filminin müziğini besteleyen Cahit Oben ’in 14 plağı vardır.

1973 senesinde senaryosunu Sadık Şendil ’in yazdığı, yönetmenliğini Ertem Eğilmez ’in yaptığı ve Tarık Akan ve Halit Akçatepe‘nin başrollerini oynadığı “Canım Kardeşim” filminin müziğini Cahit Oben yaptı. Bu filmde Metin Akpınar, Adile Naşit ve Kemal Sunal da oynamıştır.

“Canım Kardeşim” film müziği ile 1973 senesinin en iyi film müziği Adana Altın Koza Film Festivali ödülşöhrete layık görüldü. Bu başarıdan sonra uzunca bir zaman film müziği teklifini kabul etmemiştir. Daha sonra 1975 senesinde Türkiye’yi Eurovision şarkı müsabakasında temsil etmek üzere 1975 Eurovision Şarkı Müsabakası Türkiye Finali’ ne; laflari Mehmet Teoman‘a, bestesi Cahit Oben ’ne ait Yeşim şarkıcı ’in seslendirdiği “Böyle Mi Başlar” isimli şarkı ile katılmıştır. “Böyle mi Başlar” isimli şarkı 1. mansiyon ödülşöhrete layık görülmüştür. İlk kez girdiğimiz bu müsabakada Türkiye finalinde birinci olan Semiha Yankı ’nın seslendirdiği “Seninle Bir Dakika” şarkısı Eurovision Şarkı Müsabakasında 3 puan alarak sonuncu olmuştu.

1975 senesinde Eurovision Şarkı Müsabakası Türkiye Finali’ne ayrıca kendisi de laflari Mehmet Teoman‘a ait “Özlenen Sevgi” isimli şarkısının bestesini yapıp solist olarak katıldı.

1978 senesinde Türkiye ’nin ikinci kez katıldığı Eurovision şarkı müsabakasında, Türkiye Finali’ne Cahit Oben, Aydın Arkun, Abdullah Bayrakçıoğlu ve Arzu Özkaraman Ece ile birlikte seslendirdiği “Arkadaşa Mektup” şarkısı ile katıldı.

1983 senesinde senaryosunu Suphi Tekniker ’in yazdığı, yönetmenliğini Kartal Tibet ’in yaptığı başrolünde Kemal Sunal ’ın oynadığı “En Büyük Şaban” filminin müziğini besteledi. Bu filmde ayrıca; Kamran Usluer, Reha Yurdakul, Hikmet Karagöz, Dinçer Sürüklemez, Ayten Erman, Zafer Önen, Hüseyin Kutman, Yadigar Ejder de rol almıştır.

Ödülleri :
1973 – Adana Altın Koza Film Festivali – en iyi film müziği, Canım Kardeşim
1993 – Turizm Bakanlığının “Son 35 senenin En İyi 35 Bestecisi” ödülü

45’lik Plakları:
1965 – Makaram Sarı Bağlar / Halime Hürriyet Gazetesi
1965 – Silifke’nin Yoğurdu / Hereke Diskofon
1965 – I Wanna Be Your Man / 36 24 36 Eriştir
1966 – Me Şenay Yüzbaşıoğlu Eşlik Ediyor / Anytime Mehmet Bici Eşlik Ediyor Grafson
1966 – Geli Geliver Bana / Rock The Bob Füsun Önal Tarafından Seslendiriliyor Grafson
1966 – Her Gün Tartışma Var / Şey Hürriyet Gazetesi
1971 – Altan Karındaş‘ın Vokali İle Bir Minicik Aslancık Varmış Şarkı / Bir Minicik Aslancık Varmış Şaka Atlas
1973 – Ala Gözlerini Sevdiğim Dilber / Sürmeli Gelin Yonca
1973 – Karakoyun / Karakoyun Enstrümental CBS
1974 – Ona İnanma Buna İnanma / Selam Arkadaşlar CBS
1974 – Zaman Geçiyor / Çekilmez Diskotür
1975 – Özlenen Sevgi / Aşkımız Bitmesin Diskotür
1977 – Nankör / Hoşlaneceksen Beni Hoşlan 1 Numara

Albüm LP Long Play
1973 – Musical Souvenirs From Turkey Yonca
1976 – Trt Ara Müzikleri 2 Yonca
2023 – Altın Mikrofon 1965 DMC
2023 – Altın Mikrofon 1966 DMC

Albüm – Kaset
1978 – Süper Hits – Albüm / Düzenlemeyeler bu derleme kasette “Hoşlaneceksen Beni Hoşlan” isimli eser ile yer aldı Türküola Almanya
1979 – Süper Stars / Düzenlemeler bu derleme kasette “Nankör” isimli eser ile yer aldı. Türküola Almanya
1982 – Süper Stars / Düzenlemeler bu derleme kasette “Nankör” isimli eser ile yer aldı. Türküola Almanya

Albüm – CD
2006 – Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 4 Selam Arkadaşlar ile yer aldı Odeon
2007 – Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 5 Ona İnanma Buna İnanma ile yer aldı Odeon
2012 – Bir Zamanlar Özel 3 Keşfedilecek Plaklar Zaman Geçiyor İle Yer Aldı Ossi Müzik

İçeriği Oyla

Yorum yapın