Anasayfa » Genel » Calvin Klein

Calvin Klein

Calvin Klein Biyografisi

Calvin Richard Klein, 1942 doğumlu Amerikalı modacı. Aynı zamanda kendi ismini taşıyan bir işletmeyi var, moda sektöründe dünyanın önde gelen adlardan bir tanesi. Parfüm, jean, iç giyim alanında dünyaca ünlü bir marka yaratmış. Bunun dışında işletme, saat, takı, mücevher alanında da faaliyet gösteriyor.
Calvin Klein, 19 Kasım 1942 ’de Bronx, Amerika ’da doğdu. Ailesi YahudiMacar muhacirlerdi. Evvel endüstriyel tasarım üzerine eğitim veren bir liseye, ardından da New York ’ta “Fashion Institute of Technology” isimli moda mektebine gitti. Buradan mezun olduğunda henüz 20 yaşındaydı ve mezun olur olmaz daha önceki bir kaban ve ekip elbise üreticisinin yanında çıraklık yapmaya başladı. 5 sene boyunca da New York ’taki bazı dükkanlar için tasarımcılık yaptı. Bir vakit sonra da bir çocukluk dostuyla birlikte ilk işletmesini kurdu.

1968 ’de Barry Schwartz ile birlikte kurulan bu işletmenin ismi Calvin Klein Ltd. idi. 10.000 $ anapara ile kurulan bu işletme, York Hotel ’de kabanentiye göre, Bonwit Teller adlı çok köklü bir moda işletmeyi çalışanlarından bkocaman, birgün York Hotel ’de yanlış katta asansörden inmiş ve Klein ’ın iş yerini görmüştü. Dükkana girerek 50.000 $ ’lık sipariş vermişti. Klein bu fırsatı değerlendirdi, Bonwit Teller çalışanlarına becerisini göstermeyi başardı ve bunun neticesinde Klein ’ın ilk koleksiyonu oluştu: erkek ve bayan kabanları.

1969 ’da, “minimalizmin efendisi” olarak belirlenen Calvin Klein, Vogue Mecmuası ’nin kapağında yer aldı. 1971 senesine gelindiğinde ise, koleksiyona spor giyim ve iç çamaşırı da ilave edilmişti.

1973 ’te, 74 parçalık kadın koleksiyonu, Coty Mükâfatı ’ne layık görüldü ve Klein, bu mükâfatı 3 sene arka arkaya almayı başardı. 1977 ’de, işletmenin senelik kazançları 30 milyon doları bulmuştu ve atkılar, ayakkabılar, kemerler, kürkler, güneş gözlükleri için lisans alınmıştı. Klein ve Schwarz, senede 4 ’er milyon dolar kazanıyordu.

İşletme kozmetik, jean ve erkek giyim için de lisans aldıktan sonra Klein ’ın hipotez edilen senelik kazancı 100 milyon dolar olmuştu. Jeanler, piyasaya sürüldükten sonraki ilk 1 hafta içinde 200.000 adet satılıyordu. 1970lerin ortalarında, adını jeanlerin arka cebinin üstüne yazdığında bir çığır açmıştı. 1979 ve 1980 ’deki reklam kampanyasında, 15 yaşındaki Brooke Shields “Hiçbir şey benim ve Calvin ’lerimin arasına giremez” diyordu. Münazaralı, cinsellik imalı reklamları, işletmenin isminden daha da çok söz ettirmesine neden oldu.

1970lerde işletme, kendi parfüm ve kozmetik markasını yaratma teşebbüsünde de bulundu ancak büyük finansal hasarlar suratından geri çekilmek zorunda kaldı. 1980lerde hem kadınlar hem de erkekler için piyasaya sürdüğü boxer şort stilinde iç çamaşırları, senede 70 milyon dolar brüt kazanç getirdi. 1984 ’te, rdu ve toplam 600 milyon dolar kazancı vardı.

İşletme, 1992 ’de iflasın eşiğine gelmesine karşın, özellikle iç giyim ve parfüm pazarında Doğru taktiklerle başarısını devam ettirerek bu bunalımdan kurtulmayı başardı. Calvin Klein, artık Amerika ’nın en iyi tasarımcısı olarak görülüyordu. 1999 ’da işletmeyi satma teşebbüsünde bulundu ancak bu teşebbüs başarısız oldu. Böylece Klein, bir zamanlar gayeleri arasında olan ulusa talebi hakikatleştirmeyeceğini açıkladı.

2002 senesinde, Calvin Klein markası, Phillips Van Heusen firmasına satıldı. Bu adımdan sonra Calvin Klein, yavaş yavaş firmadan elini sürüklemeye başladı, tasarım alanındaki danışman olarak görevini yürütmeye devam etti.

1997 ’den beri, Swatch Grubu, işletme için saat ve takı üretmekte. Calvin Klein Collection mağazaları, fazla derecede lüksler ve dünyada yalnızca New York, Paris, Seul, Milan, Barselona, Roma, Singapur ve Dubai ’de bulunuyorlar. Bu mağazalardan yalnızca New York ’taki Calvin Klein işletmeyi tarafından bizzat işletiliyor. Son olarak da istanbul ’da 3 butik açılmış bulunuyor. İşletmenin yarattığı markalar ise şöyle: Calvin Klein Collection, Calvin Klein, cK ve Calvin Klein Jeans.

İçeriği Oyla

Yorum yapın