Anasayfa » Genel » Camilla Parker Bowles

Camilla Parker Bowles

Camilla Parker Bowles Biyografisi

Camilla Parker Bowles, Birleşik Kraliyet Kralı 3. Charles‘ın eşidir.

Camilla Parker Bowles, 17 Temmuz 1947 tarihinde Birleşik Kraliyet, Londra‘da Bruce Shand, Rosalind Cubitt çiftinin kızı olarak doğmuştur. Evlenmeden evvelki ismi Camilla Rosemary Shand iken evlendiği ilk eşinin soyadını alınca Camilla Parker Bowles olarak anılmaya başladı. İngiltere‘de Doğu Sussex ve South Kensington’da büyüdü ve İngiltere, İsviçre ve Fransa‘da eğitim gördü. İsviçre‘de gittiği mektep Camilla’yı Londra sosyetesinde bir sosyete kızı olarak yaşama hazırladı. Queen’s Gate School, University of London Institute in Paris‘de okuyarak eğitimini bitirdi.

Camilla Parker Bowles, 1973 senesinde İngiliz Ordusu’nda subay olan Andrew Parker Bowles ile evlendi ve Laura Lopes, Tom Parker Bowles isminde iki çocuğu oldu. 1995 senesinde boşandılar.

Camilla ve Prens Charles, ilk evliliklerinin öncesinde ve sırasında periyodik olarak romantik bir ilişki içindeydiler. İlişkileri medyada oldukça fazla yer aldı ve dünya çapında dikkat çekti.

Camilla Parker Bowles, 9 Nisan  2005  tarihinde uzun senelerdir tanıdığı ve aşık olduğu Prens Charles ile evlendi. Camilla Parker Bowles, Prens Charles ile ilk olarak 1970’te bir polo karşılaşmasında tanıştı ve dostluk kurdu.

Evlililleri :
1.eşi: Andrew Parker Bowles e. 1973 – b. 1995 Laura Lopes, Tom Parker Bowles isminde iki çocuğu vardır.
2.eşi: Prens Charles / 3. Charles e. 9 Nisan  2005 – günümüz

Camilla Parker Bowles, Prens Charles ile evlendikten sonra Cornwall düşesi olarak, sık sık kocasının yanında ulusa sarih faaliyetlere katıldı. Aynı zamanda başkan veya çok sayıda hayır müesseseyi ve kuruluşun üyesidir.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Camilla Parker Bowles’i 2016 senesinde Birleşik Kraliyet Özel Konseyi üyesi yaptı.

Camilla Parker Bowles, yasal olarak, Galler Prensesiydi, ancak kocasının en yüksek rütbeli yan unvanı olan Cornwall Dükü’nün kadınsı biçimini Düşes kullanmıştır, zira Galler Prensesi unvanı, bu unvanın evvelki sahibi Diana Spencer ile benimsenmiştir. Cornwall Düşesi ve İskoçya‘da Rothesay Düşesi unvanını taşımıştır. Düşes, Galler Prensi’nin Kral olması gidişatında yasal ve otomatik olarak Kraliçe Konsort olacaktır. Fakat Düşesin Kraliçe olarak değil Prenses olarak anılması tasarlanmıştı. Fakat II. Elizabeth, saltanatının 70. yıldönümü sebebi ile yayınladığı mesajında, Prens Charles‘ın tahta çıkması üzerine Camilla’nın “Kraliçe Konsort olarak bilinmesinin” “içten dileği” olduğunu belirtti.

8 Eylül 2023 tarihinde, kayınvalidesi Kraliçe II. Elizabeth‘in vefatı üzerine eşi Prens Charles kral olup 3. Charles ismini aldı ve Camilla Parker Bowles de konsort kraliçe oldu.

Ünvanları :
17 Temmuz 1947 – 4 Temmuz 1973: Bayan Camilla Rosemary Shand
4 Temmuz 1973 – 3 Mart 1995: Bayan Andrew Parker Bowles
3 Mart 1995 – 9 Nisan 2005: Bayan Camilla Parker Bowles
9 Nisan 2005 – 8 Eylül 2023ː Krallık Altesleri Cornwall Düşesi İskoçya’da Rothesay Düşesi
8 Eylül 2023 – günümüz: Majesteleri Kraliçe Konsort

İçeriği Oyla

Yorum yapın