Anasayfa » Genel » Can Kozanoğlu

Can Kozanoğlu

Can Kozanoğlu Biyografisi

Sosyolog, Gazeteci, Yazar

Can Kozanoğlu, 1963 senesinde Adana ’da doğmuştur. İstanbul ’da Robert Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi‘nin sosyoloji bvefatından mezun oldu.

Gazeteciliğe 1981 senesinde Hayat dergisinde başlayan Can Kozanoğlu, aralarında Yeni Gündem, Nokta, Cumhuriyet gazetesi ve Milliyet gazetesi‘nin de bulunduğu çok rakamda gazete ve mecmuada muhabir, editör, köşe yazarı olarak çalıştı. Muhtelif espri mecmualarına takma adlarla yazılar yazdı.

Can Kozanoğlu, uzun seneler boyunca TRT‘de yayımlanan Okudukça adlı kitap programını sundu. Televizyonculuk kariyerini daha sonra CNN Türk ve NTV‘de sunucu, belgeselci, editör, idareyici olarak sürdürdü.

Sosyoloji alanındaki çalışmalarını popüler kültür üzerinde yoğunlaştıran Can Kozanoğlu‘nun futbol isteğinin cemiyetsel boyutlarını ele aldığı ilk kitabı Bu Maçı Alıcaz 1990’da yayımlandı. Bunu, Türkiye’nin 80’li senelerde yaşadığı cemiyetsel başkalaşımı yarıyılın starları üzerinden anlattığı Cilalı İmaj Devri 1992 izledi. Pop Çağı Ateşi 1995, İnternet Dolunay Cemaat 1997 ve Yeni Şehir Anekdotları’nın 2001 ardından, Kozanoğlu’nun ilk kurgu sınaması olan Acemi Eğitimi 2005 yayımlandı.

Can Kozanoğlu‘nun çocukluğunu ve aile etrafını anlattığı Acemi Eğitimi 2005 yazarın ilk anı kitabıdır. Palavra Seneler 2015 Kozanoğlu’nun ikinci anı kitabıdır. Yazar; bu anılarda gazetelerde, mecmualarda, televizyon kanallarında, entelektüel cihanlarda ve romancılık hayallerinin peşinde geçmiş otuz küsur senelik erişkinlik yarıyılını ve iş hayatını anlatmaktadır.

Bıçkın ve Ağlak / Yeni Türkiye’nin Hikâyesi 2018’ndeki sohbetlerde ise politikanın, cemiyetin, popüler kültürün geçirdiği mutasyon, dijital hayat, sosyal medya, darbe teşebbüsü gibi mevzular geçmişi bugüne bağlayan gözlem ve tespit etmelerle ele alınmaktadır. Kitabın mevzuları bunlarla hudutlu kalmamış; her sayfada seri katiller, pornografi, Adana mutfağı, 1970 ’lerin ilginç mecmuaları, 1980 ’lerin haber mecmualarındaki çalışma civarı, politik parti mitingleri, günümüzün popüler edebiyat mecmuacılığı gibi mevzulara da değinilmiştir.

Can Kozanoğlu, Balaka Üniversitesi İrtibat Fakültesinde Türk Populer Kültürü dersi verdi.

2023 senesinde Can Kozanoğlu, Mirgün Cabas ile beraber hazırlayıp internet üzerinden Podcast yolu ile “Nereden Başlasam?” isimli programı sundu.

Kitapları :
1990 – Bu Maçı Alıcaz Tahlil
1992 – Cilalı İmaj Devri Tahlil
1995 – Pop Çağı Ateşi
1997 – İnternet, Dolunay, Cemaat
2001 – Yeni Şehir Anekdotları Tahlil
2005 – Acemi Eğitimi Hatıra
2015 – Palavra Seneler Hatıra
2018 – Bıçkın ve Ağlak / Yeni Türkiye’nin Hikâyesi Mülakat

İçeriği Oyla

Yorum yapın