Anasayfa » Genel » Carl Bosch

Carl Bosch

Carl Bosch Biyografisi

Kimyacı

1931 senesinde Friedrich Bergius ile birlikte yayınladıkları kimyevi basınç kuramları hakkındaki yazıları ile Nobel Kimya Mükâfatınü kazandı.

Carl Bosch, 27 Ağustos 1874 tarihinde Köln, Almanya ’da doğmuştur. Babası tesisatçı olan Carl Bosch ’un amcası Robert Bosch bujinin büyümesine liderlik etmiştir. Carl Bosch, 1894’ten 1896 senesine kadar Charlottenburg Technische Hochschule metalurji ve mekanik mühendisliği okudu, ancak 1896 senesinde Leipzig Üniversitesi‘nde kimya okumaya başladı. Organik kimya araştırmaları ile 1898 ’de doktorasını aldı.

Carl Bosch, Nisan 1899 senesinde Almanya ’nın en büyük Kimya ve boya işletmesi olan Badische Anilin-und Sodafabrik BASF ’da işe başladı.

Carl Bosch, Dünyanın en büyük kimya firmayı olan İG Farben’nin kurucusudur. 1931 senesinde Friedrich Bergius ile birlikte yayınladıkları kimyevi basınç kuramları hakkındaki yazıları ile Nobel Kimya Mükâfatınü kazandı.

1902 – 1907 seneleri arasında muhtelif azot üretme süreçleri ve bundan sonraki senelerde de kimyacı Fritz Haber ’in geliştirdiği yöntem ile amonyak NH3 birleşimi ve yüksek basınç teknikleri üzerine çalıştı.

1909 ’dan 1913 ’e kadar Fritz Haber ’in yüksek basınçta kimyayı kullanarak azot tespiti yöntemini gübre ve patlayıcıyı büyük ölçüde üretmek için ehemmiyetli bir sanayi sürecine dönüştürdü. Bütün olarak geliştirilen bu sisteme Haber-Bosch prosesi sınıyor.

En büyük katkısı, bu operasyonu endüstriyelde büyük ölçekte yapmasıydı. Bunu yapmak için yüksek gaz basıncı ve yüksek sıcaklıklarda tesirli bir biçimde çalışan kuruluş ve ekipman yapmak zorunda kaldı. Tabi pratik bir katalizör ortaya çıkarma, büyük kompresör tasarımı ve tehlikesiz yüksek basınçlı fırınlar oluşturma gibi daha pek çok mani vardı. Besleme stoğu olarak saf hidrojen gazı sağlamak için bir taşıt gerekiyordu. Ayrıca, amonyak mahsulünün arınılması ve işlenmesi için ucuz ve tehlikesiz vasıtalar geliştirilmelidir. İlk bütün ölçekli Haber-Bosch kuruluşu, şimdi Ludwigshafen ’in bir parçası olan Almanya ’nın Oppau şehrinde inşa edildi. Operasyon bitirildikten sonra, sanayi ve tarım alanlarında mevcut olan büyük ölçüde amonyak birleşimi yapılabildi. Hakikatinde bu yapım, dünya çapında tarım ürünlerini çoğaldırmıştır. Bu çalışma 1931 ’de Nobel Kimya mükâfatınü kazandı.

Fritz Haber ile birlikte Carl Bosch En Popüler Kimya Mühendisleri mevzu başlıklı oylamaya katıldı. Haber-Bosch operasyonu, dünyanın en iyi bilinen kimyevi operasyonudur. Havadaki azotu yakalar ve amonyağa dönüştürür.

Biltihapçı Dünya Savaşı ’ndan sonra Carl Bosch, yüksek basınç tekniğini sentetik yakıt ve metanol imaline kadar genişletti. 1925 ’te Bosch, katkı sağladığı IG Farben ’in ilk idareyicisiydi ve 1935 senesinde idare heyeti başkanlığı yaptı. 1924 senesinde uygulanan araştırmalara katkıları ve temel araştırmalarına destek vermesi sebebiyle Siemens-Ring ’i aldı. 1931 ’de, Friedrich Bergius ile birlikte başlattığı yüksek basınçlı kimya için Nobel Kimya Mükâfatı aldı. Bugün Haber-Bosch prosesi, her sene 100 milyon ton azotlu gübre üretiyor.

Birçok Nazi siyasetini tenkit eten Bosch, Adolf Hitler ’in şansölye olmasının ardından üst düzey misyonları kademe kademe elinden alındığı için ümidini yitirdi ve içki oldu.

Carl Bosch, uzun bir hastalıktan sonra 26 Nisan 1940 tarihinde Heidelberg, Almanya ’da 66 yaşına can vermiştir.

Carl Bosch, bir böcek, mineral ve mücevher koleksiyoncusuydu. Onun topladığı göktaşı misalleri ve öteki mineral misalleri Yale Üniversitesi’ne ödünç verildi. Ve daha sonrasında Smithsonian tarafından satın alındı. Göktaşı olan 7414 Bosch’a onun ismi verildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın