Anasayfa » Genel » Çin otomobilleri dünyayı istila etmeye hazırlanıyor! Ro-ro gemisi detayı…

Çin otomobilleri dünyayı istila etmeye hazırlanıyor! Ro-ro gemisi detayı…

Dünyanın en büyük ticaret ülkesi, mülklerini taşımak için dünyanın en büyük ticaret filosuna zati sahip, ancak sektördeki kaynaklara göre, büyümekte olan vasıta ihracatı alanındaki hissesini çoğaldırmak isteyen Çin, ro-ro olarak öğrenilen özel bir gemi cinsini filosuna katmaya hazırlanıyor.

Çin’in araba ihracatı son üç senede patladı. 2023 senesinde 3.11 milyon araba ihraç eden Çin’de bu sayı 2023’de 2 milyon, 2023’de ise 1 milyondu.

RO-RO GEMİLERİ FİLOYA İLAVE EDİLİYOR

Sektörden kaynaklara göre, Çin’de roll on roll off ro-ro gemilerinin beceriksizliği, ihracat sayısının daha da yükselmesini yasaklıyor, hatta kimileri meseleyi bir mani olarak belirliyor. Çin’in önde gelen bir araba nakliye işletmeyi olan COSCO Shipping Car Carriers‘ın işlem direktörü Zhang Zhanhao ,Evrensel Times’a verdiği beyanatta, “Çinli araba markalarının siparişleri var, ancak yeterli taşıma kapasitesi yok.” açıklamasını yapmıştı.

Çin otomobilleri dünyayı istila etmeye hazırlanıyor! Ro-ro gemisi detayı...

Helling Shipping News’ta yer alan habere göre, Pazarın süratli gelişmesinden memnun olan Cosco / Zhang, firmasının 2024’ün ikinci yarısında hizmete girmesi beklenen 24 yeni ro-ro gemisi sipariş ettiğini söyledi.

Sektör uzmanlarına göre, beynelmilel ro-ro taşıma kapasitesi 2018’den bu yana oranla değişmeden kalırken, bu yarıyılda Çin Almanya’yı geride vazgeçerek dünyanın en büyük ikinci vasıta ihracatçısı oldu.

YÜZDE 20 ÇOĞALIŞ BEKLENİYOR

Çin’in araba ihracatı deliliğinin devam etmesi bekleniyor. Bir sanayi kuruluşu olan Çin Araba Üreticileri Birliği’nin varsayımına göre, Çin 2023’te araba ihracatında yüzde 20’lik bir çoğalış görecek.

Bir Hayliyi, Çin’in bu sene Japonya’yı geride vazgeçerek dünyanın en büyük araba ihracatçısı olma bahtının yüksek olduğunu düşünüyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın