Anasayfa » İlaç Rehberi » Concor

Concor

Concor nedir ne için kullanılır, Concor nasıl kullanılır, Concor ’in saklanması, Concor ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Concor’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Lak Tablet

Bisoprolol fumarat

Ambalaj:

 5 mgx30 Tablet

: 10 mgx30 tablet.

Endikasyon:

 Yüksek Kan tazyiki hipertansiyon ve koroner kalp hastalığının Anjina Pektoris rehabilitasyonunda endikedir. 

Kontrendikasyon:

 Rehabilitasyon edilmemiş miyokard yetmezliği, yeni geçirilmiş miyokard enfarktüsü, şok, atriyoventriküler mesaj bozukluklarıII. ve III. derece AV blok, hasta sinüs belirtiyi, sinoatrial düğüm ve atriyum arasında mesaj bozukluğu sinoatrial blok, rehabilitasyona başlama evveli çok yavaş nabız dakikada 50 vurudan daha az bradikardi,çok düşük kan tazyiki, bronşiyal astma ve ilerlemiş yarıyıllardaki periferik dolaşım bozuklukları olgularında kullanılmamalıdır. Adrenal Ur feokromositoma olgularında, bisoprolol ancak blokajından sonra verilebilir.Hamilelik sırasında, emzirme sırasında ve çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.Kan glukoz seviyeleri sık sık iniş çıkış gösteren diyabetik hastalarda,uzun süreli açlık yarıyıllarında ve asidozlu hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Uyarılar:

 Bisoprololun antihipertansif tesirine bağlıolarak, ilaca karşı tepkin neticeyi, vasıta veya makine kullanma mahareti şahıstan bireye değişik olarak eksilebilir. Şayet istisnai bir gidişat bisoprolol hamilelik sırasında kullanılmışsa, yenidoğanda ihtimalle bradikardi, hipotansiyon ve hipoglisemi olabileceğinden, beklenen doğum tarihinden 72 saat evvel bisoprolol rehabilitasyonu kesilmelidir.

Yan Tesirleri:

 Özellikle rehabilitasyonun başlangıcında bitkinlik,baş dönmesi, hafif baş sızısı, terleme, uyku bozuklukları, can düşler ve depresif ruh hali görülebilir. Ender olgularda gastrointestinal bozukluklar diyare, konstipasyon, bulantı, karın sızısı ve cilt tepkinleri misalin eritem, pruritus olabilir. Seyrek olarak kan tazyikinde aşikar bir düşme, nabızda yavaşlama veya AV iletidebir bozulma gözlenmiştir.

İlaç Etkileşimleri:

 Beraber kullanılan öbür antihipertansif ilaçların etkilerini çoğaldırabilir. Rehabilitasyonda, bisoprolol ile rezerpin,metildopa, klonidin veya guanfasin beraber kullanılması, kalp süratinde aşikar bir eksilmeye neden olabilir. Klonidin ile beraber kullanımda, bisoprololun kesilmesiüzerinden birkaç gün geçmeden klonidin rehabilitasyonu kesilmelidir. Nifedipininbirlikte kullanılması, bisoprololun antihipertansif etkisiniartırabilir. Bisoprolol ile beraber verapamil ve diltiazem tipi kalsiyum antagonistlerinin veya antiaritmik casusların kullanılması hipotansiyon, bradikardi ve öbür aritmilere yol açabileceği için hastanın dikkatle izlenmesi gerekir. Bu sebeple kalsiyum antagonistlerininve antiaritmik casusların intravenöz kullanımı, bisoprolol tedavisisırasında önerilmez. Bisoprolol ile beraber insülin ve oral antidiyabetik kullanımı, bu ikinci ilaçların etkilerini çoğaldırabilir. Anestezi Altında kalp debisi bozulacağı için, hasta bisoprolol ile rehabilitasyon ediliyorsa, cerrahi teşebbüs evveli anestezist uyarılmalıdır.

Doz Teklifi:

 Günde 1 adet 5 mg veya 10 mg Tablet kullanılır. Rehabilitasyonun Başlangıcında ve hastalığın hafif formlarında olguların çoğunda günde 1 adet 5 mg Tablet yeterlidir. Gerekirse bu doz günde 2 adet 5 mg veya 1 adet 10 mg tablete yükseltilebilir. Çok az rakamda olguda 20 mg’ye günde 2 adet 10 mg varan doz çoğalışı gerekebilir. Tabletler Bir ölçü akışkan ile tam olarak yutulmalıdır. Tabletlerin sabah aç karnına veya kahvaltı ile alınması önerilir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın