Anasayfa » İlaç Rehberi » Cytarabine DBL

Cytarabine DBL

Cytonal nedir ne için kullanılır, Cytonal nasıl kullanılır, Cytonal’in saklanması, Cytonal’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Cytonal’in olası yan etkiler nelerdir.

Ampul

Sitozin arabinozid(sitarabin)

Ambalaj:

 100mg/5 mLx1 ampul.

Endikasyon:

 Çocuklarda Ve erişkinlerde görülen akut miyelostik lösemide (AML) remisyon başlatılması ve sürdürülmesi amacıyla kullanılır. Ayrıca akut lenfositik lösemi (ALL) ve kronik miyelostik lösemi nin (KML) blast fazında da kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Sitarabin Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Sitarabin güçlü bir miyelosupresandırve yalnız antimetabolitlerle kemoterapi konusunda deneyimli uzman hekimler tarafından kullanılmalıdır. Sitarabin tedavisi uygulanan çocuk doğurma çağındaki hastalara gebe kalmaları önerilmelidir. Emzirme dö-nemindeki annelerde emzirmenin veyatedavinin sonlandırılmasına, ilacın anne için önemi göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

Yan Etkileri:

 Ateş, miyalji,kemik ağrısı, gö-ğüs ağrısı, makülopapüler döküntüler, konjonktivit,halsizlik, anemi, lökopeni, trombositopeni, megaloblastik, retikülositler azalma; viral, bakteriyel, fungal, parazitik veya saprofitik enfeksiyonlar;iştahsızlık, bulantı, kusma (hızlı IV enjeksiyonun ardından), diyare,oral veya anal inflamasyon veya ülserasyon, karaciğer işlev bozukluğu,ateş, döküntü, tromboflebit, kanama görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Sitarabin içeren kombine tedavi sonlandırıldıktan birkaç gün sonrasına kadar digoksin emilimi azalır.Digoksin Kapsül ve digitoksin ile etkileşimi yoktur. Daha önceden lasparaginazla tedavi gören hastalarda sitarabin tedavisi geçildiğinde akut pankreatit görülebilir.

Doz Önerisi:

 İlacın verilme sıklığı ve dozajı, uygulanacak tedavi programına göre değişir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın