Anasayfa » Genel » Dağhan Külegeç

Dağhan Külegeç

Dağhan Külegeç Biyografisi

Lise Defteri, Hırsız Polis ve Kavak Esintileri dizileriyle genç izleyicilerin beğenisini kazanmış olan Türk dizi oyuncusu. Dizilerin yanı sıra çok sayıda reklam filminde rol almış olan Külegeç, ayrıca Over Game ile program sunuculuğu, G.A.G. ile de destekçi rejisörlük denemelerinde bulunmuştur.
Dağhan Külegeç, 18 Ekim 1978 tarihinde, istanbul ’da dünyaya geldi. Ünlü tiyatro sanatçısı Altan Erbulak ’ın torunu olan Külegeç, televizyoncu Ayşe Erbulak ve kaligraf Rıza Külegeç çiftinin çocuğudur. Nilgün Kuruöz isminde bir kız kardeşi vardır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat fakültesinden mezun oldu. Oyuncu Sevinç Erbulak teyzesidir.

Ali Taran tarafından idarenen McDonald ’s reklamında rol alarak ilk oyunculuk tecrübesini kazanan Külegeç, 2002 senesinde ATV ’de yayınlanan G.A.G. programında destekçi rejisör, 2003 senesinde ise S ’nek T.V. ’de yayınlanan Over Game isimli bilgisayar oyunu programında sunucu olarak çalıştı.

Genç oyuncunun rol aldığı ilk tv dizisi, 20032004 seneleri arasında kadrosunda bulunduğu Lise Defteri oldu. Serhat şahsiyetini canlandırdığı Lise Defteri ’nde 27 bvefat oynayan Külegeç, bu dizinin sona ermesinin ardından kadrosuna katıldığı Hırsız Polis dizisinde canlandırdığı Jilet şahsiyeti ile 20052006 seneleri arasında sevenlerinin karşısına geçti.

Dağhan Külegeç ’i asıl popülerliğine kavuşturan üretim ise, 2007 senesinde başlayan tv dizisi Kavak Esintileri oldu. Efe şahsiyetini canlandırdığı dizide en sevilen şahsiyet olmasına karşın dizinin rejisörü ile kavga etmesi üzerine 2009 senesinin sonunda diziye konulan bir araba kazası sahnesiyle kadrodan çıkartılan Külegeç, 20102011 senelerinde yayınlanacak dizinin 4. sezonu için imalcilerle uyuşarak diziye geri dönme kararı aldı.Bu dizi 30 Ağustos 2011 tarihinde bitti. “Kavak Esintileri” isimli dizide İbrahim Kendirci, Pelin Karahan, Aslı Enver, Sarp Apak ile birlikte başrolde oynadı.

Dağhan Külegeç, Erbulak Oyunculuk ve Yazarlık Konutu ’nin kurucularından ve sahibidir.

2013 senesinde Panama ’da yapılan, Acun Ilıcalı ’nın hazırlayıp sunduğu Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında Ünlüler ekibinde Dağhan Külegeç ’de yarıştı.

Survivor Dağhan Külegeç, 2013 senesinde Panama ’da yapılan, Acun Ilıcalı ’nın Hazırlayıp sunduğu 3. sezon Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında Gönüllüler ekibinde yarıştı. Müsabakada ünlüler ekibinde Bennu Gerede, Cengiz Çoşkun, Doğukan Manço, Erhan Yavuz, Larissa Gacemer, Nazenin Tokuşoğlu, Irmak Atuk, Ümit Karan yarışırken gönüllüler ekibinde ise Bozok Gören, Gül Fakı, Duygu Çetinkaya, Emel Erdemanar, Hilmi Cem İntepe, Murat Ceylan, Mustafa Sürmen, Seda Akman yarıştı.

Hilmi Cem İntepe‘nin bcerahatçi olduğu müsabakada, Doğukan Manço ikinci, Ümit Karan üçüncü, Murat Ceylan dördüncü olmuştur.

2014 senesinde “Kiraz Mevsimi” isimli dizide Özge Gürel, Serkan Çayoğlu, Nilperi Şahinkaya ile birlikte başrolde oynadı.

Çalışmaları

Televizyon Dizileri

2003-2004 – Lise Defteri Serhat
2005-2006 – Hırsız Polis Jilet
2007-2008-2009 – Kavak Esintileri Efe Kaygısız
2013 – Fatih
2014 – Kiraz Mevsimi

Öteki çalışmaları

2002-2003 – G.A.G. Destekçi rejisörlük
2003 – Over Game Hazırlayan-Sunan
2005-2006 – Püf Noktası Oyunculuk
2013 – Survivor Ünlüler – Gönüllüler Müsabakacı

İçeriği Oyla

Yorum yapın