Anasayfa » Genel » Dalai Lama

Dalai Lama

Dalai Lama Biyografisi

1950‘den beri görevde bulunan 14. Dalai Lama‘dır. Tibet ’in ruhanî lideri Dalai Lama ’dır. Dalai Lama, Budizm ’in kurucusu olan Shakyamuni ’nin reenkarnasyon sürecini bitirerek, yine doğduğu düşünülen bireylere verilen addır. Dalai-engin deniz, Lama-bilge anlamına gelmektedir. Yetkili rahipler reenkarnasyon sürecinin bitirildiği düşünülen 66 gün boyunca bilave etmektedirler. Sonraki zaman zarfında ise Dalai Lama ’nın mucizelerini aramak ve takip etmektedirler. İlk Dalai Lama, 1474 ’te ortaya çıkmıştır. budist inanışına göre zamanımıza kadar makayana yaradanının ruhu 14 Dalai Lama ’nın bedeninde yaşamıştır. Tibet ’in son Dalai Lama ’sı Tenzin Gyatso ’dur.
Bedensel ve manevi acıların aydınlanma sürecinde, bir yol olduğunu öngöreetileri, her türlü taciz ve hamlelere karşı pasif direnişin uygulanmasını salık verir.

Tenzin Gyatso, 6 Temmuz 1935 tarihinde Tibet ’de doğmuştur. Tibet’in Amdo şehrinde çiftçilikle geçinen bir ailenin 16 çocuğundan 5.si olarak doğmuştur.

14. Dalai Lama, Tenzin Gyatso, 2 yaşında iken rahipler tarafından bulunarak, Tibet‘in başkenti Lhasa‘ya getirilip yetiştirilmiştir. 15 yaşında ise ruhani liderlik görevini yerine getirmeye başlamıştır.

Tibet, Çin Millet Cumhuriyeti’nin abluka etmesi altındayken, Tenzin Gyatso 17 Kasım 1950’de, 15 yaşında, Tibet’in devlet başkanı ve en ehemmiyetli polindı.

1949’da yeni kurulan Çin Millet Cumhuriyeti hükümeti Tibet’i işgal etmeye başlayınca genç yaşına karşın milli kabine başkanlığı görevini de üstlenmek gidişatında kaldı. Kutsal Dalai Lama dokuz sene boyunca Çinli işgalcilere karşı barışçıl, şiddet karşıtı bir siyaset izlemesine karşın Çin hükümeti giderek artan bir şiddetle kendilerine katlanan korunmasız onbinlerce Tibet’liyi katletti.

Hindistan başbakanı Nehru‘nun daveti üzerine Kutsal Dalai Lama barışçıl çabayı sürdürmek üzere Himalaya dağlarını aşarak 31 Mart 1959’da Hindistan‘a geçiş yaptı. O yarıyıl Hindistan Devlet Başkanı olan, Nehru tarafından Dharamsala ’ya yerleştirildi. Coğrafi ve abuhavasal anlamda Tibet ’e benzeyen bu topraklar; sürgündeki Tibet milleti tarafından, ikinci vatan olarak kabul edildi. Orada “Sürgündeki Tibet Hükümeti” ismiyle Tibet’i yönet eden idare birimini kurdu ve kendisine eşlik eden binlerce Tibetli sığınmacı ile birlikte Tibet kültürünü ve eğitimini gözetmeye çalıştı.

Kutsal Dalai Lama, barışçıl siyasetleri ve Tibet’in hürlüğü için şiddet karşıtı çabası sebebiyle 10 Aralık 1989‘da Nobel Barış Mükâfatı aldı. 1987 ’de Albert Schweitzer iyilikseverlik mükâfatı aldı. Budizmi anlatan kitaplar yazdı.

Kitapları :
Vicdandan Gelen Nasihatler
Bilgelik Ummanı Yaşam Rehberi
Dört Yüce Asıl
Şefkatin Eforu
Yeni Bin senenin Kıymetleri

İçeriği Oyla

Yorum yapın