Anasayfa » Genel » Daniel Bennett Smith

Daniel Bennett Smith

Daniel Bennett Smith Biyografisi

ABD ’nin Türkiye büyükelçisi John R. Bass ’ın vazife vaktinin Ekim 2017 ’de dolmasının ardından Afganistan ’a elçi olarak ceddilmesiyle onun yerine ABD Başkanı Donald Trump tarafından Ankara ’ya Türkiye elçisi olarak soyulmuştur.

Daniel Bennett Smith, 1956 senesinde doğmuştur. Babası Profesör Daniel M. Smith ’dir. Boulder’daki Fairview Lisesinde okudu. Colorado’da bir şehir olan Boulder’daki Colorado Üniversitesi‘nde Tarih Bölümü’nde okuyarak 1977 senesinde mezun oldu. Stanford Üniversitesi‘nde Yüksek Lisans ve Doktorasını 1983 senesinde bitirdi.

Daniel Bennett Smith, doktorasını bitirdikten sonra DışişHizmetine girdi ve İsviçre, Bern ’de konsolosluk vazifelisi olarak vazife yaptı. Türkiye, İstanbul; Kanada, Ottawa ve İsveç, Stockholm ’de Küresel İşler Sekreterliğinin Yürütme Misyonlar da bulundu. Avrupa ve Kanada İşleri Sekreter Dayanakçısı ve Çekoslovakya Ülke Mesulü oldu.

İlk Körfez Savaşı sırasında İstanbul’da yaşadı ve Kürt sığınmacılara destek etmek için Irak‘a gitti. 1990’lı senelerde Kanada‘da Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın esasını atmak için görüşmelerde bulundu. İsviçre‘de, İsviçre bankalarındaki Holokost yarıyılı varlıklarının hak sahiplerine geri dönüşü mevzusunda görüşmelere takviyeci oldu.

1993-1995 seneleri arasında ABD Hava Güçleri Yüksekokulunda Siyaset Bşehrimi dersleri verdi. Smith, 2002-2005 seneleri arasında Konsolosluk İşlerinden Mesul Asbaş Sekreter Dayanakçısı olarak vazife yapmıştır.

2005-2007 seneleri arasında Kamu Diplomasisi ve Ulusla İlişkiler Sekreterliği’nde Genel Sekreter olarak vazife yaptı.

Daniel Bennett Smith, 6 Ağustos 2007 – 20 Haziran 2009 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı İcra Sekreteryası’nın İcra Sekreteri idi. İcra Sekreteri ve dört Genel Sekreter Dayanakçısı olan İcra Sekreteryası, Bakanlık tarafından yapılan çalışmaların koordinasyonundan mesuldür; Bakanlığın büroları ve Sekreter, Sekreter Destekçileri ve Sekreter Altındaki Büroları. Ayrıca, Bakanlığın Beyaz Saray, Milli Güvenlik Konseyi ve öteki Kabine müesseseleriyle olan ilişkilerini ele alıyor.

Barack Obama Amerika Birleşik Devletler başkanı seçildiğinde Daniel Bennett Smith, Dışişleri Bakanlığı geçiş ekibinin koordinatörlüğünü yaptı.

Daniel Bennett Smith, Almanca, Türkçe ve İsveççe bilmektedir.

Daniel Bennett Smith, Diane Smith ile konutludur ve Andrew, Erik ve Troy isimlerinde 3 oğlu vardır.

ABD Başkanı Barack Obama zamanında 28 Eylül 2010-5 Ağustos 2013 tarihleri arasında Yunanistan Büyükelçisi olarak Atina ’da vazife yaptı.

14 Şubat 2014 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı’nda İstihbarat ve Araştırma Sekreter Dayanakçısı vazifesine getirildi.

ABD ’nin Türkiye büyükelçisi John R. Bass ’ın vazife vaktinin Ekim 2017 ’de dolmasının ardından Afganistan ’a elçi olarak ceddilmesiyle onun yerine ABD Başkanı Donald Trump tarafından Ankara ’ya Türkiye elçisi olarak soyulmuştur.

İçeriği Oyla

Yorum yapın