Anasayfa » Genel » Daniel Day Lewis

Daniel Day Lewis

Daniel Day Lewis Biyografisi

İrlandalı oyuncu. My Beautiful Laundrette Benim Hoş Çamaşırhanem, Unbearable Lightness Of Being Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği gibi filmlerde rol almış, 1989 üretimi My Left Foot Sol Ayağım filmiyle en iyi erkek oyuncu oskarını kazanmış, In The Name of The Father Babam İçin filmiyle yeniden aynı mükâfata aday gösterilmiştir. Yaşayan en iyi oyunculardan bkocaman olarak kabul edilmektedir.
29 Nisan 1957 ’de İngiltere ’de doğdu. Hakikat ismi Daniel Michael Blake Day-Lewis ’dir. Sanatçı bir aileden geliyordu. Babası Cecil Day-Lewis, İngiltere hükümetince devlet merasimleri için şiir yazması için soyulan bir şairdi. İkinci evliliğini yaptığı aktris Jill Balcon ’dan dünyaya gelen Daniel Day-Lewis ’in dedesi Sir Michael Balcon da İngiliz sinemasının en ehemmiyetli isimlerinden bkocamandı ve ünlü imal işletmeyi Ealing Studios ’un başındaydı. Büyük ablası Tamasin Day-Lewis ise belgesel filmi yapımcısıydı.

Daniel 2 yaşındayken, Day-Lewis ailesi Londra ’dan, Greenwich ’teki Croom’s Hill ’e taşındı. Çocukluk seneleri bu kentte geçen Daniel, 15 yaşındayken babasını kaybetti. O doğduğunda 53 yaşında olan babası, Daniel ’le sağlık sorunları suratından pek ilgilenememişti. Daha sonraları Daniel, babasıyla daha yakın bir ilişki kuramadığı için pişman olacaktı.

Greenwich ’teki çocukluk senelerinde dostlarına gösterişli bkocaman olduğunu düşündüğü için kabadayılık yapan Day-Lewis ’in, bölgenin değişik aksanını ve özelliklerini benimsemesi uzun sürmedi. Daniel Day-Lewis daha sonraları bu yarıyılla alakalı olarak, kural, kanun tanımayan bir çocuk olduğunu, marketlerden eşya çaldığını söyleyecekti.

1968 ’te Day-Lewis ailesi, zapt etmekte eforluk sürükledikleri oğullarını, Kent şehrindeki Sevenoaks Boarding School ’a gönderdiler.Okulundan nefret eden Daniel, o yarıyılda daha sonraları tutkusu haline gelicek 2 mevzuyla ilgilenmeye başladı: Ağaç emekçiliği ve oyunculuk. “Cry, The Beloved Country” isimli oyunda canlandırdığı küçük rol için suratını siyaha boyaması gerekmişti. Dolayısıyla onun beyaz perdede göründüğü ilk rolü Cry, The Beloved Country değil, John Schlesinger ’ın rejisörlüğünü yaptığı Sunday Bloody Sunday1971 oldu. Böylelikle, Daniel henüz 14 yaşındayken, ilk sinema tecrübesini yaşadı. Oyunculuk yapmanın cennette olmak gibi bir his olduğunu söylüyordu.

2 sene sonra hep okumak istediği Petersfield ’daki Bedales School ’a yazıldı. 1975 ’te mezun olduktan sonra ele avuca sığmaz şahsiyeti değişen ve daha ciddi davranmaya başlayan Day-Lewis, profesyonel olarak National Youth Theatre ’da çalışmaya başladı. Sahnede oldukça başarılı olmasına karşın, perde arkasını rahatsız edici bulduğu için, doğramacı olmaya karar verdi. Ancak 5 senelik çıraklık yarıyılı için yaptığı başvuru kabul edilmeyince Bristol Old Vic Theatre School ’a kaydetti. Eğitimine devam ettiği 3 sene süresince de mektebin tiyatrosunda oynuyordu. Day-Lewis, daha sonraları In The Name Of The Father ’ da başrolü paylaşacağı Pete Postlethwaite ’ın da yedek oyuncusuydu.

Onbir sene aradan sonra ilk kere kamera karşısına geçtiği film 1982 üretimi Gandhi oldu. Ancak filmografisinde küçük tefek rollerden sıyrıldığı ilk film “The Bounty” ydi. “My Beautiful Laundrette” ve “A Room with a View1985 filmlerinde gösterdiği performanslarla, New Yorklu film eleştirmenleri, “En İyi Takviyeci Erkek Oyuncu” oskarını Daniel Day Lewis ’in hak ettiği yorumunda bulundular.

1987 ’de rejisör Peter Kaufman tarafından Milan Kundera ’nın aynı isimli romanından beyazperdeye uyarlanan The Unbearable Lightness of Being ’de Juliette Binoche ve Lena Olin ’le başrolleri paylaştı.

1989 ’da rejisörlüğünü Jim Sheridan ’ın yaptığı ve sadece sol ayağını kullanarak hayatını devam ettiren bir yazarı canlandırdığı My Left Food, Daniel Day Lewis ’e en iyi erkek oyuncu oskarını kazandırdı. Bu güç rolün üstesinden başarıyla gelen oyuncu, artık Hollywood ’un da yeni favorisiydi.

1993 ’te çok sevdiği İrlanda ’ya taşındı. İrlanda yurttaşlığına geçtiğini açıkladı.

The Last of the Mohicans, The Age of Innocence, In the Name of the Father filmlerindeki birbirinden başarılı oyunculuğuyla dünyanın en iyi oyuncularından bkocaman haline geldi. Ona sık sık İngiltere ’nin Robert De Niro ’su sınıyordu, ancak mevzuyla alakalı olarak bir ziyaretinde, De Niro ’nun onun şampiyonu olduğunu belirtti.

Özel yaşamıyla alakalı konuşmayı sevmeyen oyuncu, büyük aşkı ve çocuğu Gabriel-Kane Day-Lewis ’in d.1995 annesi Fransız aktris Isabelle Adjani ile uzun seneler 1989–1995 seneleri arasında beraberdi. Parçalama niel Day Lewis, bu ilişki için “Dünyanın en inişli çıkışlı ilişkisi” yorumunu yaptı.

1996 ’da The Crucible filmi için beraber çalıştığı yazar Arthur Miller ’ın kızı Rebecca Miller ’la tanıştı. Kısa bir süre sonra 1996 senesinde evlenen çiftin Ronan Day-Lewis d.1998 ve Cashel Day-Lewis d.2002 isimlerinde iki oğlu oldu.

Day-Lewis, 1997 ’de The Boxer filminin çekimleri bittikten sonra eski tutkusu olan ağaç işlemeciliği yapmak için İtalya ’nın Floransa kentine taşındı. Artık oyunculuk yapmayı pek istemediğini açıklayan oyuncu, ayakkabı tamirciliğiyle ilgileniyordu.

2002 ’de, çekimlerinin İtalya ’da Doğruleşmesi şartıyla, Martin Scorsese onu yeni filminde başrolü oynaması ikna etti. Gangs Of New York filminde canlandırdığı Bill ‘The Butcher’ Cutting rolü, birçok mecmua tarafından tüm zamanların en iyi performanslarından bkocaman olarak nitelendirildi. Film 10 dalda oskara aday olarak gösterildi.

Daniel Day Lewis, 2007 ’de vizyona girena “There Will Be Blood” isimli filmde oynamıştır.

Daniel Day Lewis, 2008 ’de “There Will Be Blood” filmindeki Daniel Plainview rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar aldı.

Daniel Day Lewis, 2013 senesinde rejisörlüğünü ve üretimciliğini Steven Spielberg ’in yaptığı “Lincoln” filmindeki Abraham Lincoln rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar aldı.

Filmleri :
1971 – Sunday Bloody Sunday
1982 – How Many Miles to Babylon?
1982 – Frost in May TV
1982 – Gandhi
1984 – The Bounty
1985 – My Brother Jonathan TV
1985 – My Beautiful Laundrette
1985 – A Room with a View
1988 – The Unbearable Lightness of Being
1988 – Stars and Bars
1989 – Eversmile, New Jersey
1989 – My Left Foot
1992 – The Last of the Mohicans
1993 – The Age of Innocence
1993 – In the Name of the Father
1996 – The Crucible
1997 – The Boxer
2002 – Gangs of New York
2005 – The Ballad of Jack and Rose
2007 – There Will Be Blood
2009 – Nine
2013 – Lincoln

İçeriği Oyla

Yorum yapın