Anasayfa » Genel » David Copperfield

David Copperfield

David Copperfield Biyografisi

David Copperfield, 1956 doğumlu Amerikalı sihirbaz. Reel ismi David Seth Konkin ’dir. Şovları sırasında anlattığı öykülerle şovlarını çok iyi kombine etmesiyle bilinir.

David Copperfield 16 Eylül 1956 ’da New Jersey, Amerika ’da Yahudi ve Ukraynalı muhacir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz 12 yaşındayken büyübazlığa ilgi duymaya başladı ve 12 yaşında, Amerikan Büyübazları Derneği ’ne kabul edilen en genç büyübaz olma ünavına kavuştu. 16 yaşında New York Üniversitesi ’nde büyübazlık üzerine dersler vermeye başladı.

Büyübaz, 18 yaşında Fordham Üniversitesi ’nde yüksek öğrenimine başladı ve aynı sene Chicago müzikali “The Magic Man“de rol almaya başladı. Burada yeni sahne adını benimsedi; “David Copperfield”. Bu müzikal, Chicago sahnelerinde en uzun müddet sahnelenen şov oldu. Copperfield ’ın bu müzikaldeki başarısı, CBS kanalı yetkililerinin dikkatini çekti ve büyübazla “The Magic of David Copperfield” adlı şov için bir kontrat imza attılar. Bu şov, 40 ülkede yayınlandı.

Illüzyonist, 1980 imali fobi filmi “Terror Train“de büyübaz Ken rolünü üstlendi. 1994 tarihli “Prêt-à-Porter” isimli filmde de rol aldı. 1982 senesinde Copperfield, “Project Magic” isimli bir rehabilitasyon programı başlattı. Bu programda manili insanların daha önceki kabiliyetlerine tekerrür kavuşmalarına takviyeci olunuyordu. Ayrıca bu program dünya çapında 1000 ortamında sağlık kurumunda uygulamaya sokuldu.

Copperfield ’ın hayallerinden bir tanesi “Magic Underground” adlı, büyü temalı iki lokanta açmaktı. Bu lokantaların bir tanesi New York ’ta, bir ötekiyi de Walt Disney World ’de yer alacaktı. Yüksek teknoloji ekipmanlı bu lokantalarda masalar havada uçabilecek, garsonlar büyü şovları yapabilecekti. Ancak bu proje hem New York hem de Walt Disney World bacağında hakikatleştirilemedi.

Copperfield ’ın bir öbür projesi, gelecek jenerasyonlar için büyü sanatının geçmişini irdeleyen her türlü antika kitap ve yayını toplayarak tehlikesiz bir biçimde saklayabilmekti. Illüzyonistin “International Museum and Library of the Conjuring Arts” ismiyle bilinen bu alandaki geniş kolleksiyonu şu anda Las Vegas, Nevada ’da bulunuyor.

Forbes Mecmuası ’nin araştırmasına göre, David Copperfield 2003 senesinde 57 milyon dolar senelik kazancı ile dünyada en çok kazanan 10. ünlü oldu. 2004 ve 2005 senelerinde de 57 milyon dolar kazanç elde ettiği biliniyor. Büyübaz, tüm dünyada senede 500 şov sergiliyor.

David Copperfield, topmodel Claudia Shiffer ile 6 senelik beraberliğinin ardından nişanlandı ancak ikili 1999 senesinde yollarını ayırmaya karar verdi. Bu beraberlik sırasında, Schiffer ’ra aldığına dair birçok dedikodu çıktı, Alman Bild gazetesi ikilinin arasındaki uyuşmayı yayınladı. Schiffer ’ın sonraki erkek dostu Tim Jeffries ’in babasının açıklamaları ise rivayetleri tekerrür su suratına çıkardı; Copperfield ve Schiffer çiftinin hiç beraber olmadıklarını, magazin gündemi yaratmak için yalnızca yanyana gezdiklerini ileri sürdü. İkili bu iddiayı reddetti.

2006 seneyi Şubat ayında, Copperfield ’ın babası Hy, San Diego ’da hayatını yitirdi. Turlarının çoğunda oğlunun yanında olan babası için Copperfield bir web sitesi oluşturdu. 2006 seneyi Nisan ayında ise Copperfield ve iki asistanı, Florida ’da silahlı hamleye uğradı. Asistanları soygunculara cep telefonlarını, pasaportlarını ve tüm paralarını verdi, Copperfield ise hiçbirşeyini kaptırmadan soygundan kurtuldu. Hırsızlar kısa bir müddet sonra tutularak mapusa atıldı.

David Copperfield, Bahamalar ’da bulunan 4 adacıkta “Gençliğin İksiri”ni bulduğunu, bu adalardaki suların ölü yaprakları ve ölü böcekleri yaşama geri döndürdüğünü ileri sürdü. Ayrıca bu hadisenin insanlar üzerindeki tesirini araştırmaları için de birkaç biyoloğu bu adalara gönderidğini söyledi.

Copperfield, 21 defa Emmy Ödülü kazandı. Aynı zamanda bir solo şovda en çok bilet satan showman olma ünvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı ’na girdi. Aynı zamanda Broadway ’de bir hafta içinde satılan maksimum bile de rekoru elinde bulunduruyor. Yeniden Guinness Rekorlar Kitabı ’nda dünya tarihinde en çok ödül kazanan büyübaz olarak yer alıyor. Hollywood Ünlüler Kaldırımı ’nda da bir yıldızı olan ilk büyübaz.

Illüzyonist Copperfield, 1.83 metre boyunda. En hoşlandığı renk siyah. Gözde filmleri 1941 tarihli “Citizen Kane” ve 1939 tarihli “Oz Büyücüsü“. Şu anda şovlarına Nevada ’da devam ediyor. Copperfield ’ın iki de kitabı bulunuyor: “Tales of Impossible” ve “Beyond Imagination“.

İçeriği Oyla

Yorum yapın