Anasayfa » Genel » David Fincher

David Fincher

David Fincher Biyografisi

David Leo Fincher, 1962 doğumlu Amerikalı klip ve film rejisörü. Eserlerinde insan doğasının karanlık ama gösterişli portresini çizmesiyle tanınan rejisörün bazı filmleri: “Alien 31992, “Se7en1995, “The Game1997 ve “Fight Club1999.
28 Ağustos 1962 senesinde Colorado ’da dünyaya gelen Fincher, Marin County, Kalifornia ’da büyüdü. Henüz 20li yaşlarına gelmeden Oregon ’a taşındı ve lise eğitimini burada bitirdi. “Butch Cassidy and the Sundance Kid” isimli filmden etkilenen Fincher, 8 yaşında kamerasını eline aldı. 1980 senesinde Industrial Light and Magic isimli şirkette kendine iş bulan rejisör burada “Return of the Jedi”ın kadrosuna girmeyi başardı.1984 senesine kadar bu işte çalıştı. Sonrasında bu şirketten parçalayarak “The Beat of the Live Drum” isimli belgeseli çekti. Sonrasında Nike, Pepsi, Converse ve Levi ’s gibi markaların tanıtım filmlerini çekti ve müzik klipleri sürüklemenin bir şeyler sınamak için daha iyi bir platform olduğunu kavradı. Aralarında Madonna, George Michael, Aerosmith, Paula Abdul, Rolling Stones, Nine Inch Nails ve A Perfect Circle gibi dünyaca ünlü isimlere klipler çekti. Bir çok klip rejisörü gibi Fincher da, bir süre sonra sinemaya geçti.

İlk rejisörlük tecrübesinde en pahalı film olarak kabul edilen “Alien 3” ile ilk çıkışını yaptı. Ne yazık ki, Fincher bu tecrübeden pek de memnun kalmadı. Senaryo bitmeden set kurduran ve imali bir kabusa çeviren 20th Century Fox ile güç zamanlar geçirdi. Bu filmiyle özel efektler dalında Oscar ’a aday gösterilmesine karşın, eleştirmenlerden ve seyircilerden pozitif tenkitler alamadı. Ünlü rejisör, hayalkırıklığına uğramış ve bunalmış bir biçimde, reklam ve klip dünyasına geri döndü ve “Rolling Stone”un “Love Is Strong” klibiyle Grammy kazandı.

Sonra, iki dedektifin, cinayetlerini 7 ölümcül günahtan esin alarak reelleştiren bir seri katilin peşine düşmelerini mevzu alan “Se7en” isimli filmi çekti. Bu film ile dünya çapında 300 milyon doların üzerinde hasılat yapan Fincher, “ünlü” rejisörler arasına girmeyi başardı.Ardından, 1997 senesinde karanlık-serüven filmi “The Game”i çekti. 1999 senesinde Amerika ’da gişe hasılatında hayalkırıklığı yaratan ve tepkiler alan ancak sonrasında eleştirmenler ve seyirciler tarafından oldukça beğenilen; Chuck Palahniuk ’un aynı isimli eserinden uyarlanan “Fight Club”ı çekti. Bu başarıları 2002 senesinde “Panic Room” isimli gerilim filmi takip etti. Gişede başarılı bir hasılat yapmasına karşın bu film, “Fight Club”, “Se7en” ve “The Game” kadar iyi karşılanmadı.

Modern sinemanın büyüleyici görsel stilisti olarak kabul edilen Fincher, 8 yaşındayken 8 da, büyüdüğünde bir rejisör olacağını biliyordu. Hali Hazırda sinema alanında büyük bütçeli film projelerine sahip olan ünlü rejisör 2007 ve 2008 senesinde sırasıyla vizyona girecek olan “Zodiac” ve “The Curious Case of Benjamin Button” üzerinde çalışıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın