Anasayfa » Genel » David Rockefeller

David Rockefeller

David Rockefeller Biyografisi

Dünyanın en zengin adamlarından bkocamandır.

David Rockefeller, 12 Haziran 1915 tarihinde New York, ABD ’de Manhattan’daki 45. Cadde’de Rockefeller malikanesinde doğmuştur. John Davison Rockefeller dedesidir. Annesi Abby Aldrich Rockefeller, babasının ismi John Davison Rockefeller Jr. ’dır. Abby, John D. III, Nelson, Laurance ve Winthrop isminde beşkardeşi vardır. Harvard Üniversitesi‘ni 1936 senesinde bitirdi. London School of Economics’e devam etti. 1940 senesinde Chicago Üniversitesinde doktorasını “Kullanılmayan kaynaklar ve Ekonomik İsraf” konusu üzerine yaptı. 1946 senesinde eğitiminin ardından uzun seneler boyunca Rockefeller ailesi ile anılan Chase Manhattan Bank’ta çalışmaya başladı ve 1960 senesinde başkanı oldu.

II. Dünya Savaşı ’nın patlak vermesi üzerine Amerikan ordusunda görev aldı. Kuzey Afrika ve Fransa ’daki askeri harekatlara katıldı. Askeri harekatlarda istihbarat şefliği görevini başarı ile yürüttü. Savaş sonrası ülkesine döndü ve Rockefeller Merkezi Rockefeller Center binası 5600 no’lu odada aile mensupları ile birlikte iş bvefatı yaparak çalışmaya başladı.

1949 senesinde DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ ’ne sekreter olarak girdi. Bahsi geçen Konseyin İngilizce açılımı “Council of Foreign Relations” idi. Ve kısaca CFR kod ismi ile kamuoyunda tanınıyordu. Aslında CFR ’yi seneler evvel 1921 senesinde dedesi petrol zengini John Davison Rockefeller tarafından kurulmuştu. CFR ’ye ABD ’nin önde gelen işletmelerinin idareyicileri ve devletin üst düzey siyasetçileri aza idi. Görünüşte bir düşünce egzersizi “think-thank” kuruluşu idi.

CFR, II. Dünya Savaşı‘ndan sonra başkan Harry S. Truman ’ın geliştirdiği doktrin çerçevesinde Batı Avrupa ’nın yine restorasyonu/ ekonomik güçlendirilmesi çalışmalarına destek verdi. Türkiye ve Yunanistan ’da program içine alındı. Marshall desteği bu çerçevede devreye smektepti.

David Rockefeller, dünyaca ünlü Rockefeller ailesinin abonelerinden bkocamandır. Dedesi John Davison Rockefeller Standard Oil Company firmasının kurucusu olup firmayı petrolden elde ettikleri mirasıyla da onun oğlu başka bir deyişle babası John Davison Rockefeller Jr. bugünün Rockefeller firmalar grubunun kurucusu olmuştur. David Rockefeller, Chase Bank’ın eski başkanı olup şu anda bankanın uzantısı olan ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase‘in ortaklarındandır.

1946 senesinde Chase Manhattan Bank ’da çalışmaya başlayan David Rockefeller, 1960 senesinde bankanın başkanı oldu. Chase Manhattan Bank ’ın kuruluşu çok eskilere 1798 senesine gidiyordu. New-York ’un Manhattan mahallesinde kurulan ve büyüyen Chase, 1930 ’lu senelerden sonra Rockefeller ailesinin petrol devi Standart ’ın parçalanması ile ortaya çıkan işletmelerin sermayesi ile kısa zamanda büyüdü. 1950 ’li senelerde Chase ’nin hakimiyeti, yönetimi David Rockefeller ’in elinde idi. Aynı senelerde ABD ’nin bir başka bankası National CITY Bank New-York, David Rockefeller ’in amcası William Rockefeller ’in elinde büyümüş, ABD ’nin en büyük bankaları arasına girmişti. David Rockefeller, 1969-1981 seneleri arasında “Chase”nin İdare Heyeti Başkanı olarak görev yaptı.

Chase Manhattan Bank, 1996 senesinde ABD ’nin önde gelen finans ve yatırım kuruluşu JP Morgan ile birleşme kararı aldı. 2000 senesinde birleşmeGAN and CHASE”olarak seçildi. JP MORGAN, 2004 senesinde ABD ’nin en büyük bankası idi. 2007 ’nin ilk çeyreğinde JP MORGAN ’ın kazancı 19 milyar dolar idi ve bunun 4.9 milyar doları net hasılat idi. En ehemmiyetli hissedar da David Rockefeller’di.

Forbes dergisine göre kişisel serveti 3.2 milyar dolar olan David Rockefeller, 2008 senesinde Harvard Üniversitesi‘ne 100.000.000 dolar bağışta bulunmuştur.

David Rockefeller, Peggy McGrath ile evlendi. Eşi Peggy McGrath 1996 senesinde öldü. Richard Rockefeller d.1949, David Rockefeller Jr. d.1941, Neva Rockefeller Goodwin d.1944, Peggy Dulany d.1947, Eileen Rockefeller Growald d.1952, Abby Rockefeller d.1943 isimlerinde çocukları vardır.

David Rockefeller, 2017 senesine kadar hayatı boyunca son 38 sene içinde 6 kalp nakli, 3 böbrek ve 2 de ciğer nakli operasyonu olmuştur.

20 Mart 2017 tarihinde Pocantico Hills, New York, ABD’de evinde kronik kalp yetmezliği sebebiyle uykusunda 102 yaşına can verdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın