Anasayfa » Genel » Demet Sağıroğlu

Demet Sağıroğlu

Demet Sağıroğlu Biyografisi

Şarkıcı, söz yazarı, besteci. Kayahan‘ın vokali olarak başladığı profesyonel müzik yaşamına solo albüm çalışmalarıyla devam eden Sağıroğlu, aynı zamanda söz yazarı ve bestecidir. Uzay Heparı‘nın prodüktörlüğünü yaptığı Kınalı Bebek adlı albümüyle büyük başarı kazanmış olan Sağıroğlu, Türk pop müziğindeki en iyi seslerden bkocamandır.
Demet Sağıroğlu, 5 Aralık 1966‘da Hoş Sanatlar mezunu İzmirli bir anne ve Mühendis bir Ankaralı babanın çocuğu olarak Erzurum‘da dünyaya geldi. İlköğretimini Ankara‘da bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bvefatı’nü kazanan Sağıroğlu, annesinin isteğiyle Bilkent Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Grafik Bvefatı ’nde eğitim görmeye başladı. Ancak aynı üniversitenin ün bvefatında açılan imtihanda biltihapçı olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Ün Bvefatı ’ne burslu olarak yatay geçiş yaptı. Sağıroğlu daha sonra İTÜ Devlet Konservatuarı Ün Bvefatı ’nde de eğitim aldı.

Kayahan‘la tanışınca profesyonel olarak müzik yaşamına atıldı. 1989 senesinde Türkiye‘yi Eurovision Şarkı Yarışması‘nda temsil eden Kayahan’ın “Ve Melankoli” adlı şarkısında vokal yaparak ismini duyurdu. 1993‘te Şehrazat müzisyen‘ın bir bestesiyle katıldığı Pop Show Şarkı Yarışması’nda biltihapçı olan Sağıroğlu, 1994 senesine kadar Kayahan’ın vokalistliğini yapmaya devam etti. Aynı sene prodüktörlüğünü Uzay Heparı‘nın yaptığı ve albüme ismini de veren çıkış şarkısı Kınalı Bebek’le ehemmiyetli bir çıkış tutan Sağıroğlu, albümde sözü ve müziği kendisine ait olan Arnavut Kaldırımı, Hazan Mevsimi, Yadigar, Gönlünce Yaşa gibi şarkılara da yer verdi. İlk albümü olmasına karşın Kınalı Bebek, büyük başarı kazandı.

Sağıroğlu’nun ikinci stüdyo albümü “Şikayetim Var1996‘da müzik marketlerdeki yerini aldı. Prodüktörlüğünü Kayahan‘ın yaptığı albüm, Kınalı Bebek’ın popülaritesini tutamasa da pozitif tepkiler aldı. Albümde kendi imzasını taşıyan Aşk Perisi, Çeper Attık, Alacakaranlık, Ne Acı, Söylemem, Anlatma Bana gibi şarkılar da vardı.

1998‘de kayıtları Atina‘da Yannis Doulamis prodüktörlüğünde yapılan üçüncü albümü “Sımsıcak“ta Sağıroğlu, akılda müzisyenler Şehrazat müzisyen ve Sezen Aksu‘yla çalıştı. Sağıroğlu aynı sene sahnelenen “Zeki Müren İçin Bir Demet Yasemen” adlı müzikalde ünlü oyuncu Belgin Doruk‘u canlandırdı. Oyunculukta da başarılı olan Sağıroğlu bir sonraki sene “Nilgün” adlı dizide başroldeydi.

2000 senesinde dördüncü stüdyo albümü “Papatya Falları“yla dinleyicisiyle buluşan Sağıroğlu bu albümde prodüktör Nino Varan‘la çalıştı. Albümün Savruldum ve Misafir gibi beğenilen şarkılarında yeniden onun imzası vardı. Aşkın Nur Yengi ve Nalan gibi sanatçılara da şarkı veren Sağıroğlu, 2004 senesinde “Fobim Yok” adlı albümünü çıkardı.

2009 senesinde Aralık ayında vizyona giren, bestesi Melih Kibar‘a, sözleri kendisine ait İsmini Sen Koy filminin müziklerin de yer aldı. En son Hiç Özlemedin mi? isimli albümünü 2012 senesinin Aralık ayında çıkardı.

Demet Sağıroğlu, 2013 senesinde Amerika‘ya yerleşti ve New York‘da yaşamaya başladı.

Albümleri :
1994 – Kınalı Bebek
1996 – Şikayetim Var
1998 – Sımsıcak
2000 – Papatya Falları
2004 – Fobim Yok
2009 – Silkelen Single
2012 – Hiç Özlemedin Mi?

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2005 – Körfez Ateşi Davetli Oyuncu TV Dizisi
2002 – Reyting Hamdi Davetli Oyuncu TV Dizisi
1999 – Nilgün 2 EfzaTV Dizisi
1999 – Nilgün Efza Sinema Filmi

İçeriği Oyla

Yorum yapın