Anasayfa » Genel » Demet Tuncer

Demet Tuncer

Demet Tuncer Biyografisi

2015 seneyi “Benzemez Kimse Sana” müsabakacısı

Demet Tuncer, 1975 senesinde istanbul ’da hukukçu bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Bir ablası vardır. 1990 senesinde ortaokulu bitirdiği sene bcerahatçilikle kazandığı devlet btümörsüyle gittiği Amerika Birleşik Devletleri ’nde Birleşmiş Dünya Kolejleri ’nde lise eğitimini bitirdi. Lise eğitiminden sonra 1993-1997 seneleri arasında Amerika ’nın New Mexico eyaletinde siyasal balakalar ve müzikal tiyatro eğitimini sürdürdü. Bu sırada ilk radyo programı olan Amerika ’da ‘Türk Lokumuyla iki saatte Dünyayı Devr-i Alem ’ i yaptı.

Amerika ’daki üniversite eğitimi sırasında Broadway ’deki ilk akaığını üstlenen Steve Wallace ile birçok projede çalıştı. Santa Fe Operası ’nda ünlü tenor Andre Garcia Nuthman ’ın direktörlüğünü yaptığı müzikallerde rol aldı. Başta Sting olmak üzere birçok ünlü sanatçının şöhret öğretmeni Austin Miskel ’in dikkatini sürükleyerek, kazandığı burs sayesinde onunla çalışma fırsatını tuttu. New York Operası ’nda ünlü bas-bariton Carlos Archuleta ile müzikallerde yer aldı.

1997 senesinde Türkiye ’ye dönerek Garo Mafyan, Attila Özdemiroğlu ve Uğur Başar önderliğindeki İstanbul Gelişim Orkestrası ’nın bir yarıyıl solistliğini yaptı.

TABA – AmCham ’in Türk – Amerikan İşn Ticaret odası genel müdürlüğünü 1,5 yıl yaptı. Bu sırada Türkiye ’ye gelen ABD. Başkanı Bill Clinton ’un konferanslarına tertip etti.

Demet Tuncer, 2002 senesinde başlayan “Çocuklar Dinlemesin” isimli dizide canlandırdığı Amerikalı İşveren Mary Smith kişiliğiyle tanındı.

Demet Tuncer, birçok müzikalde oynamış olup seslendirdiği bazı şarkılarda bulunmaktadır.

Gencay Gürün ile Tiyatro İstanbul ’da “Aşkın Yaşı Yok” isimli komedide başrolde yer aldı ve Türkiye ’deki bu ilk tiyatro çalışmasıyla, 2005 senesinde Selim Naşit Özcan Tiyatro Ödülleri ’nde komedi dalında “En İyi Kadın Sanatçı” ödülşöhrete layık görüldü. 2006 senesinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi ’nin “Batı Yakasının Öyküsü” müzikalinde oynadı. 2006 senesinde Sadri Alışkın Tiyatrosu ’nda Çetin Akcan ’ın sahneye koyduğu “Kaç Baba Kaç” isimli oyunda rol aldı. Demet Tuncer beş değişik kadını canlandırdığı “Müzikaldeki Hayalet” oyunu ile Afife Jale ve Sadri Alışkın “Müzikal ve Komedide En İyi Kadın Oyuncu” 2008 ödülşanı kazanmıştır.

29 Nisan 2008 tarihinde Müzikal ya da komedi dalında senenin en başarılı kadın oyuncusu ödülü Tiyatro Kedi tarafından sahnelenen Müzikaldeki Hayalet oyununda rol alan Demet Tuncer ’in oldu.

Demet Tuncer ’in, Türkiye ve Amerika ’da geniş bir müzikal t iyi bilinenlere misal olarak Avenue Q İstanbul, Müzikaldeki Hayalet İstanbul, West Side Story İstanbul, Godspell Amerika, Little Shop of Horrors Amerika gösterilebilir.

Demet Tuncer reklam, seslendirme, müzikal, tiyatro ve sosyal mesullük projelerine ek olarak üst düzey buluşmalarda, ödül merasimlerinde, yurt içi ve yurt dışı kurultaylarda sunum ve konser çalışmalarını sürdürmektedir.

2002 senesinde Birol Güven ’in dizisi “Çocuklar Dinlemesin” isimli dizide Tamer Karadağlı, Pınar Altuğ, Ayşecan Tatari, Furkan Kızılay, Zeyno Günenç, Özgür Ozan, Volkan Severcan, Ferdi Akarnur, Nejat Birecik, Vatan Şaşmaz, Altan Günbay, Fatma Karanfil ile birlikte rol almıştır.

2004 senesinde Rejisörü Aram Gülyüz olan “Arapsaçı” isimli sinema filminde Özgür Ozan, İdil Fırat, Erkan Sever ile beraber oynadı.

2004 senesinde “Kadın Terzisi” isimli sinema filminde Serap Akyosun, Pelin Körmükçü, Ferdi Akarnur, Vural Buldu, Özgür Ozan ile beraber rol aldı.

2009 senesinde rejisörlüğünü Ömer Faruk Sorak ’ın yaptığı ve Cem Yılmaz‘ın ise senaryoculuğunu ve başrolünü üstlendiği “Yahşi Batı” isimli sinema filminde Mary Ann şahsiyetini canlandırırken Cem Yılmaz, Ozan Güven, Demet Evgar, Özkan Uğur, Zafer Algöz, Cansu Nehir, Süleyman Turan, Yılmaz Köksal, Uğur Polat, Tuncay Özinel ile birlikte oynadı.

2009 senesinde “Avenue Q” isimli müzikalde oynadı.

2011 senesinde İstanbul Hayal Kahvesi’nde şarkıcı olarak sahneye çıktı. 2014 senesinde “Kaytan Dudak” isimli konser tadında bir stand-up şovlar çabuksu sundu.

24 Ocak 2015 Cumartesi akşamı Star tv’de başlayan ve sunuculuğunu Murat Başoğlu‘nun yaptığı jüri koltuğunda Seyfi Dursunoğlu, Nükhet Duru ve Ümit Erdim ’in olduğu “Benzemez Kimse Sana” müsabaka programına katılmıştır. Öteki müsabakacılar; Posta Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve ‘Aşk Hekimi ’ Mehmet Coşkundeniz, Çocuklar Dinlemesin dizisinin işvereni oyuncu Demet Tuncer, VINE fenomeni Memeli Mestan Eylül Öztürk, Bir Demet Tiyatro ’nun Asuman ’ı oyuncu Deniz Özerman, 2013 seneyi Türkiye 2. Hoşu Berrin Keklikler, Sunucu ve oyuncu Hakan Ka, oyuncu Özgür Özberk, Mandıra Feylesofu ’nun Şükrü ’sü oyuncu Eser Eyüboğlu olmuştur.

Demet Tuncer, konutludur. Ayza d.2011 ismini verdiği bir kızı vardır.

Filmleri ve Dizileri :
2009 – Yahşi Batı Mary Ann Sinema Filmi
2004 – Kadın Terzisi Sinema Filmi
2004 – Arapsaçı Sinema Filmi
2002 – Çocuklar dinlemesin Mary Smith Tv dizisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın