Anasayfa » Genel » Depolarda bekletilen sıfır otomobiller gün yüzüne çıktı! Peki bu durum fiyatlara nasıl yansıdı?

Depolarda bekletilen sıfır otomobiller gün yüzüne çıktı! Peki bu durum fiyatlara nasıl yansıdı?

Ticaret bakanlığının ikinci el otomobil satışına yönelik 6 ay ve 6 bin km sınırlamasın kapsayan yönetmeliği hayata geçirdikten sonra depolarda bekletilen araçlar gün yüzüne çıkmaya başladı. 

Bugüne kadar çip krizi bahanesiyle “Sıfır araç yok, en erken teslim kasım-aralık ayı, hatta 2023’e bile sıra bekleyenler var” diyen yetkili otomobil bayileri, 6 ay sınırının ardından bir anda olmayan araçları buldu! “Gelin alın, anında teslim” kampanyaları başlatan yetkili bayiler, stoklarında olmayan araçları da 1-2 hafta içinde temin ediyor.

Sabah, müşteri olarak aradığı Bayrampaşa’daki yetkili oto bayisine, standart paket manuel bir binek araç sordu. İstanbul’un en büyük otomobil bayilerinden de olan firmanın satış temsilcisi, istenilen modelin ellerinde olduğunu, gelip görebileceğimizi belirtti.

Aynı modelin otomatik vitesini sorulduğunda ise, “O model eylül ilk haftasında gelecek. Eğer ön ödeme yaparsanız sizin için aracı ayırırız” dedi. Ancak aynı bayi 20 gün önce aradığında bu modellerin ellerinde olmadığını, en erken 2 ay sonra ulaşabileceği belirtilmişti. Bu durum hatırlatılan satış temsilcisi, “Evet bu aybaşında biraz sorun vardı ancak bu hafta çözüldü” şeklinde cevap verdi.

sıfır-otomobil-fiyatları

ELİMİZDE ARAÇ YOK SÖYLEMİ BİTTİ

Türkiye’nin önde gelen otomobil distribütörlerinden birinin Kartal’daki yetkili bayisi arandı. Aynı markanın bir orta bir segment modeli soruldu. Her iki markanın da manuel otomobillerin ellerinde olduğunu, istediğimiz zaman aracı gidip görebileceğimizi belirttiler.

Bu araçların  otomatik viteslerinin ise ellerinde bulunmadığını, eylül ayı içinde stoklara gireceğini kaydettiler. Bu araçların daha önce bulunamadığını hatırlatılan satış temsilcisi, “Bir dönem 3-4 ay araç yoktu. Şu an öyle bir sorun yok. Dediğim gibi manuel isterseniz gelip alabilirsiniz, otomatik ise eylül ayında stokta olacak” dedi.

PEKİ BU DURUM FİYATLARA NASIL YANSIDI?

Sadece İstanbul değil, farklı illerdeki otomobil bayileri de arandı. İzmir’deki bir bayiye başka marka bir araç soruldu. Ellerinde tüm modellerin olduğunu belirttiler.

Bu markanın bir modelini sorulduğunda, “Elimizde var. Benzinli, otomatik, tekno paket olan aracımız kredi kullanacaksanız 591 bin TL. Eğer nakit alacaksanız 555 bin TL. Ancak bu haftaya özel 5 bin TL indirimle 550 bin TL” diye konuştular. Aynı markanın üst modelinin ise önümüzdeki hafta stoklara geleceğini, onunla ilgili de yardımcı olabileceğini belirttiler.

SIFIR OTOMOBİLLER HIZLI BİR ŞEKİLDE PİYASAYA SÜRÜLDÜ 

Öte yandan ellerinde sıfır araç bulunan galericiler de ellerindeki araçları hızlı bir şekilde piyasaya sürdüğü görüldü. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan “6 ay ve 6 bin kilometre” düzenlemesine göre ikinci el araç ticareti yapanlar adına tescil edilen otomobiller 15 Eylül’e kadar herhangi bir kısıtlama olmaksızın satılabilecek.

Bu süreyi değerlendirmek isteyen galeriler, online araç satış platformlarında ardı ardına sıfır araç ilanları girmeye başladı. Son 24 saate internet sitelerine galeriler tarafından 20 bine yakın sıfır araç ilanı girildi. Galerilerin panikle ellerindeki aracı piyasaya sьrmeye зalışması fiyatları da yüzde 5 ila 10 arasında aşağıya çekti. 

 

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın