Anasayfa » Genel » Depremde kaybolan ya da hasar gören araçların durumu ne olacak?

Depremde kaybolan ya da hasar gören araçların durumu ne olacak?

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüklerindeki zelzelelerde çok rakamda vasıta, devrilen binaların enkazı altında kaldı, birçoğu da kayboldu. Zelzelenin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta Sokak ve cadde aralarında hurdaya dönen taşıtlar, vinçlerle kamyonlara yüklenerek Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Metesa mevkisinde bulunan belediyeye ait asfalt harekâta kuruluşuna getirilerek boş alanda bir araya geliyor.

Depremde kaybolan ya da hasar gören araçların durumu ne olacak?

Depremzedeler, Trafik Patent Müdürlüğü’nden belge alarak zarar gören vasıtalarını veya içindeki özel eşyalarını teslim alabiliyor. Peki ya bulunamayan taşıtlar ne olacak? Kasko ödemesi alınabilecek mi? İşte ayrıntılar…

‘YALNIZCA MEVCUT POLİÇELER YENİLENECEK ’

Harcayıcı Konfederasyonu Sigorta Komiteyi Başkanı Turusan Bağcı, mevzuyla alakalı şunları söyledi:

“Zelzele bölgesinde şu anda hiçbir işletme sigorta yapmıyor. Zira zarar olup olmadığının tespiti yapılmadı. Zati Sigortacılık ve Özel Emeklilik Tertip Etme ve Sorgulama Müesseseyi SDDK geçtiğimiz günlerde bir yazı yayınladı. 72 saat süresince bölgede yalnızca mevcut poliçeler yenilenecektir. Bir şahsın konut poliçesi var, kaskosu var onlar yenileniyor.

Ama yeni poliçelerin imali durduruldu. Zarar tespitleri yapılıp evin, vasıtanın, dükkanının sağlam olduğu belgelendikten sonra ancak yapılabilir.”

‘SİGORTA İŞLETMELERİNİN TESPİTİNDEN SONRA YAPILABİLİYOR ’

“Diyelim ki Çevre, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı zarar tespitini yaptı, tamamladı. Sağlam olan evler sigortalanmak istendiğinde sigorta işletmeleri tarafından tekerrür özel bir tespit yapılıyor. Vasıta görülüyor, ev bakılıyor. Evin sağlamlık hakimiyeti yapılabiliyor. Bunlardan sonra tekerrür sigortalama yapılabiliyor.”

Depremde kaybolan ya da hasar gören araçların durumu ne olacak? - Resim : 2

‘SİGORTA ARZINDA YÜZDE 20 ÇOĞALIŞ VAR ’

Öbür bölgelerde arz arkasıydı. Zelzele bölgesinde şu anda yapılamıyor ama Türkiye ’nin öbür tam şehirlerinde gerekli zelzele sigortası, konut sigortası arzında yüzde 20 ’ye yakın bir çoğalış söz mevzusudur. Maliyet anlamında hiçbir çoğalış şu anda yok.

ZELZELE BÖLGESİNDE KAYBOLAN, BULUNAMAYAN VASITALARIN VAZİYETİ NE OLACAK?

Şimdi vasıtanın kaybolması, enkaz altında kalması zarar sebebiyle değildir. Kayıp olsa hırsızlık güvencesine giriyor. Zararlı olarak görülmesi de güvenceye girer ama enkaz altında da olsa taşıtlar genelde ortaya çıkıyor.

Enkaz kaldırılırken plakası bulunabiliyor. Çok ender belki bir iki vasıta, en alt katta kapalı otoparkta ise bina tamamen çöktüyse bulunamayabilir, o vaziyette yapacak bir şey yok.

‘KASKOLARI VARSA ÖDEMELERİ ALACAKLAR ’

Vasıtaları bulmak için genelde şahsın adresine bakılıyor. Kaybolması, tamamen zararlı olması kasko ve sigorta kapsamındadır. Kaskoları varsa bu bireyler ödemelerini çok rahatlıkla alacaklardır.”

İçeriği Oyla

Yorum yapın