Anasayfa » Genel » Ebru Yaşar

Ebru Yaşar

Ebru Yaşar Biyografisi

“Seni Anan Benim İçin Doğurmuş” isimli şarkısı ile tanındı.

Ebru Yaşar, 8 Ağustos 1978 tarihinde Ankara ’da doğmuştur. Aslen Ağrı-Eleşkirtlidir. Abisi vardır. Babası polis, annesi maliyede memur idi. İlkokul bcerahatçi sınıfa kadar Ankara ’da okuduktan sonra babasının atama olduğu Tokat ’ta mektebine devam etti. Ardından istanbul atamayı ile ortaokulu İstanbul ’da okumuştur. Liseyi ise atama oldukları Bitlis ’de okudu. Ardından Adapazarı atamayı geldi.

Adapazarı ’ndayken İstanbul Teknik Üniversitesi konservatuar imtihanlarına girdi ve kazandı. Türk Müziği bvefatında okuyarak mezun oldu.

Ebru Yaşar adı insanların kulağına ve belleğine ilk olarak İbrahim Tatlıses‘in takviyeyi ile çıkardığı “Seni Anan Benim İçin Doğurmuş” isimli şarkısı yer etmiştir. Ancak bununla birlikte ilk albümü olan “Bu Sahilde” isimli albümü İbrahim Tatlıses ile tanışmasından takribî 4 sene evvel 1995 senesinde Burhan Çaçan‘ın müzik işletmesinden piyasaya çıkmıştır.

Bu ilk albümü ile Magazin Gazetecileri Derneğinden “Senenin Kadın Sanatçısı” ödülşanı kazanan Ebru Yaşar ikinci albümü “Seni Anan Benim İçin Doğurmuş” ile büyük ses getirdi. Bu albüm ve çıkış şarkısıyla “Senenin Kadın Sanatçısı” ve “Senenin Şarkısı” ödüllerini aldı.

“O Beni Sırtımdan Vurdu” ve “Palavra” şarkılarıyla da müzik listelerinin üst sıralarında yer almayı başardı. “Aşkımız Buraya Kadar” ve “Yeşillenirim” albümleriyle başarısını sürdüren Ebru Yaşar, 2007 senesinde Avrupa Müzik’le uyuştu ve 2008 sonunda “Seviyorum Seni” adlı tertemiz albümüyle müzikseverlerle buluştu. Albüme adını veren şarkıda İsmail YK ile düet yapan Ebru Yaşar, yeniden müzik listelerinin doruğuna oturdu.

Uzun bir aradan sonra 2011 de ‘Çılgındır’ albümüyle müzik dünyasına süratli bir giriş yapan Ebru Yaşar, albümüne ismini verdiği Sezen Aksu‘nun parçasını Türkçe, Kürtçe ve Arapça okuyarak bir ilke imzalaydı. İlk kere sıfır bir şarkıyı, hem de Sezen Aksu‘nun parçasını Kürtçe’ye çevirdiler. Bugüne kadar yapılmamış bir şeydi ve ilkleri yapmayı hoşlanıyordu. Youtube’a baktığımız zaman şarkının Kürtçe ve Arapça hali, Türkçe’den daha fazla dinlendi. 2012 de Ebru Yaşar, yeni tek şarkılık çalışması ‘Ağlayamıyorum ’ ile popüler müzik piyasasını hareketlendirdi.

1999 senesinin mayıs ayında İbrahim Tatlıses‘in dayanağıyla Ebru Yaşar Seni Anan Benim İçin Doğurmuş isimli 2.albümünü çıkardı. 2.albümü 1.5 milyon satış elde etti. Aynı sene kral tv video müzik ödüllerinde 1999 ’da en iyi arabesk kadın sarkıcı senenin şarkısı en iyi beste dalında 3 ödül birden aldı.

5.albümü 26 kasım 2008 tarihinde İsmail YK ile düet biçiminde Seni Seviyorum isimli bir şarkı çıkarmıştır.

2013 senesinin Nisan ayında “Sanat-ı Ebru” isimli albümünü çıkardı.

Ebru Yaşar, 1,5 yıldır birlikte olduğu işadamı Necat Gülseven ile 23 Haziran 2015 tarihinde evlendi.

Ödülleri :
1995 – Magazin Gazetecileri Derneği MGDSenenin Kadın Şarkıcısı
1999 – 6. Kral TV Video Müzik ÖdülleriArabesk-Faztazi En İyi Bayan
1999 – 6. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn İyi Beste Seni Anan Benim İçin Doğurmuş
1999 – 6. Kral TV Video Müzik ÖdülleriEn iyi şarkı Seni Anan Benim İçin Doğurmuş
2003 – İstanbul FMYılın En Çok İstek Alan Şarkısı Andım var

Albümleri :
1995 – Bu Sahilde
1997 – Beğenenler Can Vermez
1999 – Seni Anan Benim İçin Doğurmuş
2003 – Aşkımız Buraya Kadar
2006 – Yeşillenirim
2008 – Seviyorum Seni
2011 – Çılgındır
2012 – Ağlayamıyorum Tekli
2013 – Sanat-ı Ebru
2014 – Cumartesi Tekli

İçeriği Oyla

Yorum yapın