Anasayfa » Genel » Ed Wood

Ed Wood

Ed Wood Biyografisi

Bütün ismi Edward Davis Wood Jr ; rejisör, senaryo yazarı, oyuncu ve üretimci olarak tanındı. Çok düşük bütçelerle kült filmlere imzalaydı.
1924 senesinde New York‘da doğdu. Babası posta servisinde çalışıyordu. Annesi her zaman bir kız çocuk istediği için 12 yaşına kadar ona kız elbiseleri giydirmişti. Çocukluğunda çizgi romanlara düşkündü. Gençlik senelerinde bir yarıyıl bir müzik grubunda davul çalmıştı. İlk resim aygıtı ona 17. yaş gününde hediye edilmişti. Sürüklediği eksantrik resimler arasında bir uçak kazası da bulunmaktaydı.

Bir zaman Deniz Kuvvetleri’de vazife aldı. Limanda yük boşalttığı bir sırada orada bulunan bir karnavala katıldı. Esrarengiz görünümü ve tesirli oyunculuğu karnavalda ucube gösterilerine katılabilmesini sağladı. Tesirli görsel oyunlar ve şahsiyetler yaratıyordu. Kadın giysileri içindeki rahatlığı, onun kadın rollerini rahat oynamasını sağlıyordu. İçki ve uyuşturucu meseleleri bu yarıyıl başladı. Gelecek senelerde yaşamının değişmezlerinden olacaktı.

Düşük bütçeyle sürüklediği ve araba jantından yaptığı uzay gemilerini kullandığı filmi “Tasarı 9 from Outer Space1959 vefatından sonra en ünlenen filmi oldu. Yeniden aynı yarıyıllar sürüklediği “Bride of The Monster“da kullandığı özel efektler dikkat çekiciydi. Wood’un filmleri hep çok az bir bütçeyle ve kısıtlı zamanlarda çekilmişti. Kullandığı eksantrik efektler ve mekanlar bunun neticesiydi.”Tasarı 9 from Outer Space” filmiyle daha sonra “The Golden Turkey” mükâfatını aldı. Bu sinema dünyasındaki en makûs filmlere verilen mükâfattı.

Onun sinema dünyasındaki kahramanı Orson Welles idi. Hem yazar, hem rejisör ve oyuncu olarak çalıştığı için kendisiyle benzediğini düşünüyordu. Orson Welles’ın da parasal kasvetler içinde film sürüklemiş olması Wood’u ona yanaştırıyordu. Ancak Wood hiçbir zaman onunla tanışma fırsatı bulamadı.

Ünlü fobi filmi oyuncusu Béla Lugosi, onunla çalışmış oyunculardandı. Ancak Wood ile çalıştığı yarıyıl artık namının kalmadığı uyuşturucu ve içki suratından başının tasada olduğu son seneleriydi. Arkadaşlıkları set dışında da devam etmekteydi.

Wood kendi yaşamından esinlendiği filmi “Glen or Glenda1953 ile daha sonraki senelerde tanınacaktı. Filmde “Angora”ya olan fetişizmini vurgulamıştı. 50li seneler boyunca rakamsız fobi ve seks öyküsü yazmıştı. Öykülerinde uyuşturucu kültürü ve transeksüellik üzerinde durmuştu.

Son seneleri hep parasal kasvetler içinde geçti. İçki meseleyi çoğalmıştı. 1978 senesinde geçirdiği kalp krizi neticeyi yaşama veda etti.

Vefatının ardından 1994 senesinde yaşamının anlatıldığı filmin rejisörlüğünü Tim Burton yaptı. Başrolde Ed Wood rolünde ünlü oyuncu Johnny Depp rol aldı. Bu film ile rejisörün yaşamının bilinmeyen güzergahları ortaya çıkmış oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın