Anasayfa » Genel » Ek MTV’de araç sahipleri için uyarı! İlave vergiyi ödemeyen aracını satamayacak!

Ek MTV’de araç sahipleri için uyarı! İlave vergiyi ödemeyen aracını satamayacak!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kazanç Yöneti Başkanlığı ek Motorlu Araçlar Vergisi uygulamasının temellerini belirledi. Tertip Etmenin yayımlandığı tarihte kayıt ve patentli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm araçlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve patent edilecek olan tüm araçlar, ek MTV kapsamında olacak. Ek MTV, araç sahiplerinin 2023 senesinde ödeyecekleri vergi kadar olacak. Bu ilave vergi, 2023’e mahsus olacak ve bir kere alınacak. Ek Motorlu Araçlar Vergisi’ni ödemeyenler vasıtalarını satamayacak, trafikten kıskanacak, hurdaya ayıramayacak veya yurt dışına çıkaramayacak.

ALAN MI ÖDEYECEK SATAN MI?

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, araç alım – satımında ek vergi mesullüğü, kanunun yürürlük tarihine göre belirleniyor. Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz’dan evvel yapılan devir operasyonları için vasıtayı alan, sonrasında yapılan satışlar için vasıtayı satan mesul olacak.

Kroki metinde verilen misalde, 15 Mayıs 2023’te başka bir deyişle kanun çıkmadan vasıtasını devreden otomobil sahibi değil, vasıtayı alan şahıs ek vergiden mesul olacak. Yeniden 21 Ağustos 2023’te başka bir deyişle kanun çıktıktan sonra vasıtasını satan bir şahıs ek vergiyi kendisi ödeyecek.

Misal 1: A, ismine kayıt ve patentli otomobilini 15/5/2023 tarihinde B’ye devretmiştir. Bu vaziyette, 7456 rakamlı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte ismine kayıt ve patentli aracı bulunan B ek MTV’nin mükellefi olacaktır.

Misal 2: C, ismine kayıt ve patentli otomobilini 21/8/2023 tarihinde D’ye devretmiştir. Bu vaziyette, devir operasyonu 7456 rakamlı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapıldığından D ek MTV’nin mükellefi olmayacaktır.

İKİNCİ 6 AYDA ALAN YARIM MI ÖDEYECEK?

Kanunun yayımı itibarıyla MTV mükellefi olan şahıslara, 2023 için tahakkuk ettirilen MTV’nin tamamı kadar ek vergi tahakkuk ettirilecek. Ek MTV’nin taksiti kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın başka bir deyişle ağustos sonuna kadar, ikinci taksiti ise kasım sonuna kadar ödenecek.

2023’ün ikinci yarısı ilk kere patent edilen sıfır km vasıtanın ek MTV’si ise 6 aylık yarıyıldan yarım hesaplanacak ve peşin ödenecek. Başka Bir Deyişle, Eylül 2023’te ilk kere kayıt ve patent edilmiş otomobil için senelik MTV’nin yarısı kadar ek MTV alınacak.

Ek MTV ödenmemiş araca tetkik yapılmayacak.

Misal 1: A, senelik motorlu araçlar vergisi meblağı 1.626 TL olan ismine kayıt ve patentli otomobilini 3/7/2023 tarihinde B’ye satmıştır. Kanunun yayım tarihi itibarıyla bu vasıta B ismine kayıt ve patentli olduğundan söz mevzusu araca senelik olarak tahakkuk ettirilen 1.626 TL’nin tamamı kadar ek MTV B ismine tahakkuk edecektir. Bu verginin ilk taksitinin Ağustos ayı sonuna kadar, ikinci taksitinin ise Kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

Misal 2: 9/9/2023 tarihinde ilk kere A ismine kayıt ve patent edilmiş otomobil türü araca 2023 senesinin ikinci altı aylık yarıyılına isabet eden 1.272,5 TL meblağında motorlu araçlar vergisi tahakkuk ettirilmiştir. Bu vaziyette, A ismine bu meblağ kadar 1.272,5 TL ek MTV tahakkuk ettirilecek olup, bu vergi motorlu araçlar vergisiyle birlikte peşin olarak ödenecektir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın